Zając szarak i zając bielak - jak wyglądają?

Zając szarak ma 35-75 cm długości i ok, 30 cm wysokości, a jego masa wynosi 3-6 kg. Jego ogon, tzw. omyk, jest od spodu biały, a z wierzchu czarny. Osiąga długość 8-10 cm. Uszy — słuchy — są dłuższe od głowy. Nogi, czyli skoki, są zakończone wąskimi twardymi łapami świetnie dostosowanymi do biegania po twardej powierzchni. Tylne kończyny są dłuższe od przednich. Turzyca (futro) przybiera szarobrązowy odcień. Dzięki temu łatwiej jest mu się kamuflować w terenie. Zimą osłona włosowa staje się gęstsza i jaśniejsza. Zwierzęta mają słaby wzrok, są bardzo ciche. Wydają głos – kniazienie, gdy są ranne albo czują się zagrożone.

Zając bielak jest lżejszy oraz mniejszy od szaraka. Jego futro latem przyjmuje buroszare oraz rudawe odcienie. Spód ciała oraz ogona są białe. Z kolei górna część omyka ma czarny kolor. Zimą turzyca jest biała. Jedynie końce uszu mają czarne zabarwienie.  Silnie uwłosione stopy pozostawiają szersze tropy niż u szaraka.

Zając szarak i zając bielak - jak żyją i gdzie można je spotkać?

Szaraki zasiedlają całą Polskę. Można je spotkać głównie na polach, łąkach oraz w młodnikach śródpolnych. Zwierzęta rzadko wybierają na ostoję duże lasy. Stronią od terenów podmokłych i bagiennych. Zimą najczęściej żerują w sadach pozbawionych ogrodzeń. Zające śpią w nieckach — kotlinkach, nie kopią nor. Odżywiają się przez całą dobę.

Bielaki zamieszkują większe kompleksy leśne: bory, lasy mieszane oraz liściaste. Zasiedlają tajgę oraz tundrę, a także doliny rzek czy tereny bagienne.  Można go spotkać też w górach na wysokości powyżej 1000 m n.p.m.. W Polsce zające żyją w Puszczy Augustowskiej i Rominckiej. Rzadziej jest widywany w Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta żerują nocą.

Zając bielak - jak się rozmnaża i rozwija?

Okres rozrodu, parkoty, bielaków rozpoczyna się na przełomie lutego-marca i kończy we wrześniu lub w październiku. Jest on uzależniony od strefy klimatycznej. Ciąża trwa od 47 do 53 dni. Samica wydaje na świat 2-8 młodych, które rodzą się z otwartymi oczami. Są bardzo ruchliwe oraz owłosione. Laktacja trwa ok. 3 tygodni. Po 10 dniach potomstwo zaczyna już samodzielnie żerować. Zające osiągają dojrzałość płciową w 8-9 miesiącu życia.

W wiosennym miocie uczestniczy tylko część samic. W czerwcu lub w lipcu ma miejsce drugi miot. Biorą w nim udział wszystkie dorosłe przedstawicielki płci żeńskiej. W trzecim miocie uczestniczy mało samic.

Zając szarak — jak się rozmnaża i rozwija?

Parkoty są uzależnione od pogody. Rozpoczynają się w połowie stycznia albo na początku lutego. Trwają do sierpnia. Najintensywniejszy okres przypada na maj oraz czerwiec. Gachy prowadzą w tym czasie walki o względy samic. Samce skaczą, biją się, a także drapią.

Ciąża trwa ok. 42 dni. Zapłodnione samice wydają na świat 2-4 młodych. Potomstwo jest dobrze wyrośnięte. Żywi się mlekiem matki przez 2-3 tygodnie. Po tym czasie matka przestaje się opiekować dziećmi, często zostawia je same.

Wykoty zajęcy odbywają się w osłoniętych kotlinach. Każdego roku samice mogą uczestniczyć w 2-4 miotach i urodzić 8-10 młodych. Część z nich ginie na skutek zatruć, działania szkodników lub nieodpowiednich warunków pogodowych. Zwierzęta są wrażliwe na deszcz oraz wilgoć.

Zając szarak - polowanie na zające

Na szaraki w Polsce poluje się od 1 listopada do 31 grudnia. W drodze odłowu myśliwi wyruszają na polowanie do 15 stycznia. Polowanie na zające odbywa się wyłącznie zbiorowo. Uczestniczy w nim minimum 6 myśliwych. Korzystają oni z różnych technik łowieckich:

  • polowanie na kotły,
  • na pomyka,
  • z podjazdu,
  • na zasiadkę,
  • z psami gończymi.

Polowanie z chartami w Polsce jest zabronione.