Harrier

Harrier   kilka słów o wyglądzie żywiołowego psa gończego

Harrier to pies gończy o mocnej, dobrze umięśnionej budowie ciała. Jego oczy są ciemne (bursztynowe, orzechowe albo brązowe). Zwisające uszy są wysoko osadzone. Grzbiet czworonoga jest krótki, klatka piersiowa pojemna, ogon średniej długości a łopatki oraz uda muskularne.

Zwierzęta osiągają ok. 45-50 cm. Ich waga wynosi ok. 20 kg. Umaszczenie psa jest trójkolorowe. Jego okrywa włosowa jest szorstka, jedynie włosy na uszach są delikatne. Przedstawiciele tej rasy żyją ok. 12-14 lat.

Harrier  jaki ma charakter?

Harriery są zwinne oraz energiczne. Ich usposobienie odzwierciedlają oczy. Czworonogi są żywe, inteligentne, a także szczere. Lubią bawić się z dziećmi. Jeśli właściciel nie zapewni im sporej aktywności fizycznej, stają się niespokojne. Dobrze się czują, gdy mieszkają z innym psem. Samotne osobniki są nieszczęśliwe oraz sfrustrowane.

Zwierzęta lubią kopać w ziemi. Z tego powodu ogrodzenie posesji powinno być starannie zabezpieczone, by pies nie uciekł, gdy podejmie trop. Pies żywiołowo reaguje na obcych, dlatego nie warto mu powierzać funkcji stróża.

Harrier  na jakie choroby jest narażony?

Harriery nie lubią zimna. W okresie jesienno-zimowym nie należy z tego powodu rezygnować z ruchu na świeżym powietrzu. Powinien on być krótszy niż zazwyczaj, ale za to bardziej intensywny.  W sezonie letnim najlepiej wybrać się z czworonogiem 2 razy na dwór: wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem. W ogrodzie trzeba też wygospodarować zacieniony kąt, w którym pupil będzie mógł odpocząć i napić się wody. Przedstawiciele tej rasy są zazwyczaj zdrowe oraz odporne.

Harrier  jak go pielęgnować?

Harrier jest łatwy w pielęgnacji. Należy go raz w tygodniu przeczesać. Przy okazji dobrze jest wyczyścić uszy, sprawdzić długość pazurów, skontrolować oczy oraz wyczyścić zęby. Czworonogi karmi się minimum 2 razy dziennie. Racje żywnościowe powinny być dopasowane do trybu życia psa. Przy wzmożonej aktywności fizycznej zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta.