Jamnik krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy

Jamniki krótkowłose, długowłose i szorstkowłose jako psy myśliwskie

Jamniki perfekcyjnie radzą sobie w norach, z łatwością je penetrują. W trakcie polowań są zdane same na siebie. Psy mają bardzo dobrze rozwinięty węch. Z tego powodu szkoli się je też na posokowce. Bardzo dobrze tropią zwierzynę po zapachu farby.

Jamnik długowłosy krótka charakterystyka rasy

Jamniki długowłose są niskie i mają wydłużoną sylwetkę. Ich masa ciała wynosi ok. 6,5 – 9 kg w zależności od odmiany. Dwuwarstwową sierść cechuje długi, prosty, błyszczący włos. Podszerstek skutecznie izoluje przed chłodem oraz upałem. Szata zwisa na uszach, reszta przylega do ciała. Na ogonie i krótkich kończynach widoczne jest pióro. Ich umaszczenie przybiera różne kolory:

pręgowaną,

rudą,

czekoladową lub czarną z podpalaniem,

red merle,

blue merle.

Jamniki długowłose są bardziej przyjazne od jamników szorstkowłosych i krótkowłosych. Doskonale odnajdują się w roli psów do towarzystwa oraz stróżów. Czworonogi są odważne, a także energiczne. Uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Można z nimi spacerować po lesie, w parku lub po mieście. Ich instynkt myśliwski jest nieco słabszy niż w przypadku innych jamników. W trakcie szkolenia należy przywiązać dużą wagę do przywołań awaryjnych. 

Psy na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Dożywają ok. 15 lat. Niektóre osobniki zmagają się z chorobami oczu: kataraktą, zaćmą czy zanikiem siatkówki. Długowłose czworonogi cierpią też na problemy z kręgosłupem. Z tego powodu lepiej nie chodzić z nimi po schodach. Zwierzęta mają dobry apetyt. Warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu oraz zbilansowaną dietę, by uniknąć nadwagi.

Uszy pupila najlepiej czesać metalowym grzebieniem. U wykastrowanych osobników często konieczne jest trymowanie. Do kąpieli najlepiej używać specjalnych szamponów i migdałowego olejku, który zmiękcza włosie. Linienie zależy od płci. Psy tracą włosy jesienią, a suki tracą je w większym stopniu przed cieczką.

Jamnik krótkowłosy — co warto o nim wiedzieć?

Budowa jamnika krótkowłosego jest taka sama jak długowłosego. Długi tułów, niski wzrost oraz silne łapy ułatwiają kopanie i przeszukiwanie nor. Krótkowłose czworonogi nie mają podszerstka. Ich umaszczenie może być:

  • pręgowane,
  • rude,
  • rudobrązowe,
  • merle,
  • czekoladowo albo czarno podpalane.

Energiczny zwierzak chętnie spaceruje, a także biega. Cechuje je większa niezależność oraz upór niż kuzynów o długich włosach. Kochają swego pana, pozostałe osoby traktują oschle.

Jamnik krótkowłosy ma dobrą pamięć, w krótkim czasie uczy się komend. Ze względu na jego temperament szkolenie warto rozpocząć jak najszybciej. Trzeba być też konsekwentnym.

Średnia długość życia wynosi 13 lat. Niektóre psy dożywają 16, a nawet 18 lat. Niestety zwierzęta często chorują na choroby układu kostnego oraz kręgosłupa. Głównymi winowajcami nieprzyjemnych dolegliwości są anatomia i nadwaga. Jamniki nie powinny spać na podłodze.

Przedstawiciele tego gatunku obficie linieją. Ich włosy wbijają się w tkaniny meblowe oraz dywany. Z sierść warto co pewien czas przetrzeć wilgotną ścierką albo gumową rękawicą. Pupile borykają się też z kamieniem nazębnym. Należy go usuwać w trakcie wizyt u weterynarza.

Jamnik szorstkowłosy — najistotniejsze informacje

Dorosłe osobniki ważą ok. 9-12 kg. Jamnik szorstkowłosy ma krzaczaste brwi i bródkę. Jego sierść jest szorstka, a umaszczenie może mieć różne odcienie.

Jamniki cierpią na choroby oczu, serca oraz układu kostnego. Należy je karmić często, podając małe porcje. Psy mają szybki metabolizm.  Czworonogi należy trymować 2-3 razy w roku.

Tresowanie warto rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, żeby ćwiczyć z psem minimum 30 minut dziennie. Zanim spuścimy go smyczy, powinien opanować komendę odwołania. Ze względu na silny instynkt myśliwski pupil może ruszyć za tropem.