Curly Coated Retriever

Curly coated retriever  wygląd

Curly coated retriver waży ok. 24-34 kg. Suki osiągają 62-59 cm wzrostu, a samce 59-61 cm. Ich umaszczenie przybiera czarną lub ciemnobrązową barwę. Psy należące do tej rasy żyją średnio 9-14 lat. Ich cechą charakterystyczną jest krótka, mocno kręcona sierść o delikatnej albo średniej strukturze. Okrywa włosowa powinna płasko przylegać do ciała. Dobrze owłosiony ogon oraz łapy skutecznie zapobiegają wychłodzeniu organizmu w wodzie. Dzięki temu perfekcyjnie radzą sobie w wodzie.

Czaszka czworonogów jest długa i płaska, a szczęki mocne. Małe uszy są nisko osadzone oraz przylegające do głowy. Brązowe oczy są duże, ale nie wyłupiaste.

Curly coated retriever  jaki ma charakter?

Curly coated retriever ma trudny charakter, jest trudny do ułożenia. To najbardziej niezależny pies spośród wszystkich retrieverów. Mimo to jest jednak czuły. Uwielbia się bawić, największą frajdę sprawia mu zabawa z dziećmi.

Czworonogi są inteligentne oraz bystre. Bardzo szybko się uczą. Są zrównoważone i godne zaufania. Jeśli zaspokoimy ich potrzeby, będą spokojnie się zachowywać. W trakcie tresury wymaga cierpliwości oraz stanowczości.

Warto podkreślić, że psy są przyjaźnie nastawione do ludzi. Nieznajomych trzeba im dobrze przedstawić. W przeciwnym razie będą w stosunku do nich zdystansowane.

Curly coated retriever  pies myśliwski czy rodzinny?

Przedstawiciele tej rasy należą do grupy VIII sekcji 1 w klasyfikacji FCI. Curly coated retrievery świetnie sprawdzają się na terenach bagnistych. Mają bardzo dobrze rozwinięty węch. Warto je zabrać na polowanie na kaczki.

Właściciel czworonoga powinien być aktywną osobą. Pies najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem. Na zimę warto przygotować mu przytulny ciepły kojec. Ze względu na duży rozmiar zwierzęcia mieszkanie w bloku nie jest dobrym pomysłem. Zwierzak będzie się tam męczyć.

Psy są żywiołowe i przywiązują się do rodziny, z którą mieszkają. Prawidłowo prowadzone doskonale sprawdzają się jako opiekunowie dzieci. Jest niezwykle energiczny, dlatego nie nadaje się na przewodnika. Z powodzeniem można go wykorzystać do obrony posesji. Z pewnością zaatakuje zwierzę lub człowieka o niepewnych zamiarach.

Curly coated retriever  na jakie choroby jest narażony?

Duży wzrost i ciężar ciała zwiększają ryzyko dysplazji stawów biodrowych. Z tego powodu pierwsze badanie RTG wykonuje się szczeniakom, które ukończyły 3-5 miesięcy. Powtarza się je, gdy bies osiągnie dojrzałość. Potem ponawia się je co kilka lat. Choroba w wielu przypadkach pojawia się z wiekiem.

Curly coated retriever  jak o niego dbać?

Psy mają skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Z tego powodu warto myć im codziennie zęby. Ważną rolę odgrywają też regularne wizyty u weterynarza. Pielęgnacja czworonoga jest bardzo prosta. Raz na 6 miesięcy należy umyć sierść, delikatnie masując włosy. Czworonogi linieją 2 razy w roku. W tym czasie nie wymagają częstego czesania.