Łajka

Łajka zachodniosyberyjska  co warto o niej wiedzieć?

Łajka zachodniosyberyjska jest inteligentna, samodzielna oraz odważna. Z powodzeniem poluje na grubą zwierzynę. Tropi oraz wypłasza zwierzynę. Gonią ją w ciszy i oszczekują w trakcie wystawiania zwierząt myśliwemu. W trakcie łowów polują głównie na dziki, czasem na kaczki.

Łajka jest lojalna oraz czuła wobec swojej rodziny i nieufna wobec obcych. Z tego powodu warto wybrać ją na stróża. Energiczny czworonóg lubi się bawić, ceni sobie rozmaite aktywności fizyczne. Jeśli będzie się nudzić, może zniszczyć to, co znajduje się w pobliżu. Warto dodać, że przedstawiciele tej rasy mogą być agresywne wobec innych psów. Aby zapobiec takim incydentom, należy je jak najszybciej to możliwe poddać socjalizacji. Silny instynkt łowiecki nie pozwala im żyć z kotami pod jednym dachem. Rasa ta nie nadaje się na kanapowca.

Psy są niezależne, pracują w pojedynkę. Mimo to są  przywiązane do właściciela. Opiekun nie powinien od nich wymagać bezwzględnego posłuszeństwa. Trzeba ją nauczyć skutecznego przywołania, aby zapobiec ucieczkom podczas spacerów. Wychodząc z domu, warto założyć im smycz.

Łajki zachodniosyberyjskie cieszą się zdrowiem. Bardzo rzadko cierpią na dysplazję stawu biodrowego. Ze względu na swoje pochodzenie źle znoszą upały. Latem należy im zapewnić wodę oraz chłodny, zacieniony kąt. Aby zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, właściciele powinni zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę.

Gęsta bujna sierść wymaga systematycznego czesania. Psy szczotkuje się grzebieniem z szerokimi zębami. Zbędny podszerstek usuwa się np. przy pomocy pudlówki. Dobrze jest zadbać o odpowiednią długość pazurów, a także kontrolować stan uszu oraz oczu.

Łajka wschodniosyberyjska  krótka charakterystyka

 

Jest największa spośród wszystkich łajek. Samce mają 57-63 cm wzrostu, a samice 53-61 cm. Cechuje je krępa budowa oraz muskularne ciało. Głowa jest stosunkowo duża w porównaniu do tułowia. Uszy przypominają literę „V”. Oczy przybierają różne odcienie brązu. Nos może być czarny lub brązowy w zależności od umaszczenia. Może ono być:

 • brązowe,
 • białe,
 • czerwone,
 • biało-czarne,
 • w kolorze pieprzu pomieszanego z solą.

Czworonogi mają grubą pokrywę włosową. Gruby podszerstek skutecznie chroni je przed zimnem. Sierść jest dłuższa na tylnych częściach kończyn i na szyi.

Zwierzę słucha opiekuna, gdy uzna to za słuszne. Trudno jest ją nauczyć posłuszeństwa. Nie boi się wilków ani niedźwiedzi. Spokojnie je tropi, a następnie informuje myśliwego szczekaniem. Brak odpowiedniej dawki ruchu sprawia, że pies staje się smutny i odzywa się w nim instynkt niszczyciela. Jest nieufna wobec obcych, pozwala się dotknąć dopiero wtedy, gdy pozna w miarę dobrze daną osobę.

Czworonogi uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu. Mocno kochają swoją rodzinę i chętnie ją bronią, jeśli wystąpi taka konieczność. Nie pozwala wkroczyć na swoje terytorium innym zwierzętom. Jeżeli je przekroczą, traktuje ich jak wrogów. Zwierzę nie nadaje się do mieszkania w bloku ani dla rodzin z małymi dziećmi.

Łajki wschodniosyberyjskie są mniej autonomiczne od zachodniosyberyjskich. W trochę mniejszym stopniu cenią sobie indywidualizm. Są za to bardziej czułe. Psy różnią się też kształtem uszu. Te z zachodu mają ostro zakończone postawione uszy, a czworonogi ze wschodu bardziej zaokrąglone. Co więcej, zachodnie łajki nie mają umaszczenia o barwie czarnej podpalanej. Ich tułów jest krótszy i nieco mniejszy.

Łajka rosyjsko-europejska  czym się charakteryzuje?

Łajka rosyjsko-europejska jest silna, odważna, niezależna oraz hałaśliwa. Nie da jej się przekupić podobnie jak jej poprzedniczek. Jest mocno zbudowana, ma wysoko osadzone trójkątne uszy i spiczastą kufę. Jej sierść  mieć następujące umaszczenie:

 • białe,
 • szare,
 • czarne,
 • pieprz z solą,
 • białe z ciemnymi łatami,
 • czarne z białymi łatami.

Ich zad lekko opada, klatka piersiowa jest głęboka, a grzbiet prosty. Suczki mierzą 48-54 cm, a psy 52-58 cm. Ich waga waha się od 20 do 30 kg.

W północnej Rosji i w Finlandii zwierzęta wykorzystuje się do polowań na niedźwiedzie, łosie oraz lisy. Polują przez długi czas w wysokim śniegu. Niechętnie współpracują w sforze. Są nieprzyjazne wobec innych psów. Pełnią również funkcję psów stróżujących.

Psy cieszą się dobrym zdrowiem. Mimo to zaleca się systematyczne wizyty u weterynarza. Czworonogi mocno linieją, dlatego należy często czesać ich sierść. To idealny pies dla osób, które lubią sport. Może  mieszkać w domu, ale potrzebuje wielu zadań do wykonania. Z całą pewnością nie jest to zwierzę do towarzystwa.