Jack Russel Terrier

Basset hound  jak wygląda najbardziej grubokościsty pies?

Basset hound ma 33-38 cm wzrostu i waży 25-30 kg. Jego sylwetka jest masywna i wydłużona. Cechą charakterystyczną tej rasy są też krótkie łapy. Ma dużą głowę oraz zwisające uszy. Jego oczy są ciemne. Bije z nich spokojne smutne spojrzenie. Podgardle jest mocno zaznaczone. Nos czworonoga może być wątrobiany, brązowy albo czarny. Jego barwa zależy od umaszczenia.

Skóra na głowie oraz kończynach tworzy zmarszczki. Grzbiet basseta jest prosty, wieńczy go długi ogon uniesiony ku górze. Okrywa włosowa przedstawicieli tej rasy jest krótka oraz gładka. Umaszczenie może być dwubarwne (biało-cytrynowe) albo trójbarwne (czarno-biało-rude).

Basset hound  co trzeba wiedzieć o jego charakterze?

Basset hound to pies o umiarkowanym temperamencie. Jest dobroduszny, wesoły, ruchliwy oraz łagodny. Chętnie się bawi. Towarzyski czworonóg źle znosi samotność. Jeśli chcemy, by został sam w domu, powinniśmy go do tego przyzwyczajać już od szczenięcych lat. Jeżeli go tego nie nauczymy, pies będzie wył i się buntował.

Przedstawiciele tej rasy lubią stadne życie. Nie są agresywne wobec innych zwierząt, jednak nie pozwalają się im zaczepiać. Akceptują inne zwierzaki mieszkające w domu, ale te należące do sąsiadów mogą paść ich ofiarą.

Pies przywiązuje się do domowników. Gdy jest młody, absorbuje sporo czasu i natrętnie okazuje swoje uczucia. Zwierzę doskonale dogaduje się z dziećmi. Jest wobec nich cierpliwy oraz tolerancyjny. Mimo to rodzice powinni nauczyć maluchy odpowiednio traktować pupila.

Warto dodać, że bassety lubią wygodę. Właściciele powinni zadbać o to, by pies się nie rozleniwił. Zapewniając im odpowiednią dawkę ruchu, ustrzeżemy je przed otyłością. Dzięki temu będą się cieszyć znakomitą kondycją. Pamiętajmy jednak, że nie należy przesadzać z aktywnością fizyczną. Jej nadmiar może zaszkodzić psu, dlatego trzeba mu w tej kwestii zaufać. Basset hound uwielbia zarośla. Wybierając się z nim na spacer, nie spuszczajmy go ze smyczy.

Basset hound  co potrafi ten pies myśliwski?

Pies ma dobrze rozwinięty węch. Jest zwinny oraz wytrzymały. Wolne chody oraz głoszenie zwierzyny ułatwiają mu polowanie w niskich zagajnikach, a także w gęstych zaroślach. Świetnie tropi dolnym wiatrem. Uczestniczy w polowaniach na bażanty, króliki oraz zające. Myśliwi wykorzystują go nie tylko jako gończego, ale również jako posokowca, który łowi grubą zwierzynę po śladach. Niestety bassety coraz rzadziej biorą udział w polowaniach. Najczęściej są teraz psami do towarzystwa.

Basset hound wymaga więcej cierpliwości niż inne psy

Czworonogi są uparte, niezależne i inteligentne. Warto je tresować od samego początku. W trakcie szkolenia należy się wykazać przede wszystkim cierpliwością oraz konsekwencją. Pies nie lubi ograniczeń, a także rygoru. Z tego powodu należy znaleźć złoty środek między dobrym wychowaniem i swobodą działania. Pamiętajmy, że zbyt ostre traktowanie skończy się utratą zaufania do opiekuna. Z kolei zbytnia pobłażliwość będzie skutkować złymi nawykami.

Basset hound  zdrowie i pielęgnacja

Psy są na ogół zdrowe. Ze względu na ich anatomię są narażone na infekcje, choroby oczu (zaćma, jaskra, ektropium), dysplazję stawów łokciowych oraz biodrowych, a także na chorobę krążka międzykręgowego, skręt żołądka czy cystynuria. Kolejnym schorzeniem, o którym warto wspomnieć, jest malasezjoja.

Zwierzęta są wrażliwe na ekstremalne warunki pogodowe. Źle znoszą zimno, upał oraz chłód. Sierść należy czesać raz w tygodniu, a okresie linienia częściej. Czworonoga powinno się kąpać co 2 miesiące. Psom, które same nie ścierają sobie pazurów, trzeba je regularnie przycinać.