Kiedy przychodzi do wyboru celownika termowizyjnego, istnieje kilka istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę. Przyjrzyjmy się bliżej tym aspektom, aby pomóc Ci dokonać mądrego wyboru.

1. Sensor – Serce Termowizora

Sensor termowizora to kluczowy element wpływający na jakość obrazu i zdolność do wykrywania obiektów. Z naszego doświadczenia eksperckiego wynika, że absolutnym minimum, jakim powinien być wyposażony celownik, to sensor o rozdzielczości 256×192 pikseli. Tego rodzaju modele pozwalają na bezpieczne oddawanie strzałów na odległość 150 metrów. Jednym z przykładów w niższym segmencie cenowym jest model SCP19W, który oferuje montaż na szynę weaver oraz przyzwoitą jakość obrazu, umożliwiającą obserwację na odległość nawet przekraczającą 500 metrów.

Jeśli dążysz do jeszcze wyższej jakości obrazu i pełnej pewności w trudniejszych warunkach atmosferycznych, zdecyduj się na termowizor z sensorem 384×288 pikseli. Mimo wyższej ceny, oferują one znacznie większy zasięg obserwacji na około dwa kilometry i rozpoznawanie obiektów na odległość przekraczającą kilometr. Przykładem takiego termowizora jest model Rico RL42, który cieszy się popularnością w naszej ofercie.

Dla myśliwych o najwyższych wymaganiach dostępne są celowniki z sensorem 640×480 lub 640×512 pikseli. Dają one możliwość „liczenia sierści na zwierzynie”, umożliwiając identyfikację obiektów na około 3 km i skuteczne oddawanie strzałów nawet w trudnych warunkach atmosferycznych na odległość 200 metrów. Przykładem tej klasy termowizora jest seria RH50, uznawana za liderów na rynku termowizji celowniczej.

2. Wybór Piksela: 12 um czy 17 um?

Wybierając piksel sensora, warto sięgać po te o rozmiarze 12 um, ponieważ mniejsze piksele przekładają się na wyższą jakość obrazu. Jest to spowodowane wyższym zagęszczeniem pikseli na wyświetlaczu, co w efekcie daje wyraźniejszy obraz.

3. Rozdzielczość Wyświetlacza

Sensor to serce, a wyświetlacz mózg termowizora, dlatego istotne jest, aby parametry obu były ze sobą kompatybilne. Wyświetlacz o rozdzielczości 1024×768 pikseli to obecnie standard. Najpopularniejsze typy wyświetlaczy to AMOLED oraz OLED.

4. Czułość Termiczna NETD

Czułość termiczna NETD to parametr, który często jest pomijany przy wyborze termowizji, ale ma kluczowe znaczenie dla jakości obrazu. Im wyższa czułość termowizora, tym większy kontrast otoczenia, co pośrednio wpływa na lepszy zasięg identyfikacji obiektów.

5. Obiektyw

Obiektyw termowizora celowniczego to kluczowy element. Minimale obiektywy mają 19 mm, ale warto pamiętać, że im wyższe powiększenie optyczne, tym lepsza jakość na większą odległość. Bezpieczeństwo przy oddawaniu strzałów to priorytet, dlatego obiektyw o większym powiększeniu jest zawsze mile widziany.

Podsumowując, wybór odpowiedniego celownika termowizyjnego to kluczowa decyzja dla każdego myśliwego. Staranne rozważenie powyższych aspektów, takich jak rozdzielczość sensora, czułość termiczna, obiektyw oraz rozdzielczość wyświetlacza, pomoże znaleźć celownik, który doskonale spełni Twoje potrzeby i zapewni najwyższą jakość obrazu podczas polowania.