Posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski jak wygląda?

Posokowiec bawarski waży ok. 21-28 kg. Samce osiągają 47-52 cm wzrostu, a samice 44-48 cm. Sierść czworonoga jest krótka i zwarta, idealnie przylega do ciała. Na tułowiu, kończynach oraz ogonie okrywa włosowa jest twardsza, z kolei na głowie czy uszach delikatniejsza.

Maść czworonoga przybiera rozmaite barwy:

  • czerwonobrązową,
  • jasnopłową,
  • jelenio-czerwoną,
  • piaskową,
  • płowo-czerwoną,
  • szaro-płową.

Głowa oraz uszy są ciemne, w okolicach grzbietu odcień staje się bardziej intensywny.

Posokowiec bawarski kilka słów o jego charakterze psa myśliwskiego

Posokowce bawarskie mają silny instynkt myśliwski. Czworonogi są bardzo skuteczne na polowaniach. Energiczne, wesołe osobniki chętnie się bawią. Z tego powodu nadają się na psy rodzinne. Wobec dzieci jest tolerancyjny oraz cierpliwy. Rodzice powinni kontrolować igraszki z czworonogi, by zapewnić maluchom bezpieczeństwo.

To idealny wybór dla aktywnych osób. Zwierzę wymaga sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Warto go zabrać ze sobą na jogging czy przejażdżkę rowerem. Sporadyczne spacery to dla nich zdecydowanie za mało. W trakcie przechadzki dobrze jest poświęcić trochę czasu na aport czy gry. Gdy czworonóg złapie trop, może uciec. Z tego powodu podczas szkolenia należy położyć duży nacisk na naukę przywołania, zwykłego, a także awaryjnego.

Wobec obcych psy są nieufne i powściągliwe. Tolerują inne zwierzęta, szczególnie wtedy, gdy były z nimi socjalizowane od szczeniaka. Niestety w tym przypadku nigdy nie możemy być pewni w 100%, że kot jest bezpieczny.

Przedstawiciele tej rasy są inteligentne. Szybko się uczą. Aby uzyskać dobre efekty, warto zlecić szkolenie specjaliście. Dodajmy, że nawet najmniejsze braki w przywołaniu mogą skutkować ucieczką.

Posokowiec bawarski na jakie choroby jest narażony?

Posokowce bawarskie są wytrwałe, silne, a także odporne. Dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Zwierzęta są narażone na dysplazję stawów biodrowych. Po spacerze w lesie  albo polowaniu należy sprawdzić oczy. W ten sposób można uniknąć zapalenia spojówek. Czworonogi mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Z tego powodu należy przyzwyczajać szczeniaki do pielęgnacji uzębienia. Ważną rolę w profilaktyce odgrywają też systematyczne wizyty u weterynarza.

Posokowiec bawarski jak go pielęgnować?

Pielęgnacja przedstawicieli tej rasy jest prosta i zajmuje mało czasu. Czworonogi należy co jakiś czas przeczesać. Dzięki temu pozbędziemy się martwych włosów, a ukrwienie skóry ulegnie poprawie.

Aby uniknąć skrętu żołądka, warto podzielić jedzenie na mniejsze porcje. Kaloryczność posiłków powinna być dopasowana do aktywności fizycznej posokowca barwierskiego. W jego przypadku doskonale sprawdza się dieta BARF.

Posokowiec bawarski jaką rolę odgrywa w trakcie polowań?

Posokowce bawarskie towarzyszą myśliwym w trakcie polowań na jelenia, sarnę, dzika, a także muflona czy kozicę. W pracy jest samodzielny oraz niezależny. Mocno przywiązuje się do właściciela. Cieszy się dużą popularnością w Austrii i na Węgrzech.