Springer spaniel angielski i Springer spaniel walijski

Springer spaniel angielski jak wygląda?

Springer spaniel angielski osiąga ok. 50 cm w kłębie. Jego waga waha się od 22 do 24 kg. Cechuje go muskularna budowa ciała. Jego umaszczenie może być czarno-białe albo brunatno-białe ze znaczeniami. Komfort termiczny zapewnia mu gruby podszerstek. Jego uszy są długie i zwisające.

Englisch springer spaniel jaki ma charakter?

Energiczne czworonogi są delikatne i bardzo łagodne. Świetnie sprawdzają się w roli psa rodzinnego. Lubią spędzać czas z opiekunem, zabawę oraz pieszczoty. Pupile wymagają długich spacerów, a także zabaw węchowych czy zadań polegających na tropieniu. Pies myśliwski jest wykorzystywany przez myśliwych jako aporter lub płochacz.

Angielski springer spaniel kilka słów o jego zdrowiu

Przedstawiciele tej rasy rzadko chorują. Żyją ok. 13-14 lat. Z powodu długich uszu są narażone na bakteryjne i grzybicze infekcje uszu. Na etapie rozrodu są eliminowane choroby genetyczne. Zwierzęta zmagają się z chorobami oczu, dysplazją stawu biodrowego czy metabolicznym zaburzeniem trawienia cukrów. Zakup psa ze sprawdzonej hodowli minimalizuje ryzyko wyżej wymienionych schorzeń.

Springer spaniel angielski jak go pielęgnować?

Przedstawiciele tej rasy wymagają systematycznego szczotkowania, a także trymowania.  Raz w tygodniu należy wyczesać włosie. Rekomendowana częstotliwość wizyt u groomera przez hodowców to raz na półtora miesiąca.

Springer spaniel walijski jak go rozpoznać?

Springer spaniel walijski mierzy ok. 46-48 cm w kłębie. Jego masa ciała waha się od 15 do 20 kg. Umaszczenie jest czworonoga rudo-białe. Na białej sierści mogą pojawić się nakrapiania. Na uszach okrywa włosowa delikatnie faluje.

Springer spaniel walijski usposobienie

Przedstawiciele tej rasy są sympatyczne, przywiązane do rodziny oraz uparte. Dzieci darzą cierpliwością. Lubią się z nimi bawić. Myśliwi wykorzystują ich jako płochaczy lub aporterów. Psy myśliwskie doskonale radzą sobie w wodzie.

Zwierzę potrzebuje dużej dawki ruchu. Oprócz spacerów potrzebuje ćwiczeń umysłowych oraz urozmaiconych zabaw węchowych. Zmęczony pupil w domu odpoczywa. Jeśli właściciel sprosta jego potrzebom, czworonóg może mieszkać w bloku. W mieście powinien być trzymany na smyczy. Jeśli będzie mieszkał w domu z ogrodem, obejście należy odpowiednio zabezpieczyć.

Psy szybko się uczą. Są bardzo inteligentne. W trakcie szkolenia należy położyć duży nacisk na przywołanie awaryjne. Niektóre osobniki zmagają się z lękiem separacyjnym.

Springer spaniel walijski zdrowie

Większość czworonogów należących do tej rasy dożywa 13 lat. Bardzo rzadko cierpią na zanik siatkówki, jaskrę czy dysplazję stawów biodrowych bądź łokciowych. Zwierzę ma wrażliwy układ pokarmowy. Z tego powodu przywiązywać dużą wagę do jego diety. Psy są też narażone na infekcje uszu.

Springer spaniel walijski jak o niego dbać?

Pupile wymagają systematycznego szczotkowania. Po wewnętrznej stronie uszu należy przycinać włosy. Ważna jest też codzienna kontrola narządu słuchu. Wydzieliny nie należy usuwać.