Posokowce

Posokowce  minimalizują liczbę nieodnalezionych postrzałków

 

Posokowce należą do drugiej sekcji VI grupy FCI. Zalicza się do nich:

  • posokowce hanowerskie,
  • posokowce bawarskie,
  • alpejskie gończe krótkonoż

Pierwsze psy z tej kategorii były hodowane przez Celtów na terenie dzisiejszej Francji.  Z tej grupy wywodzą się tropowce. Tak naprawdę grupy stanowią tę samą rasę. Różnica polega wyłącznie w sposobie używania czworonogów, a także ich szkolenia.

Psy zaliczane do tej kategorii w trakcie polowań tropią zwierzynę grubą. Ich zadaniem jest znalezienie zestrzelonych zwierząt i doprowadzenie do nich myśliwego. Największym atutem posokowców jest doskonały węch. Są wrażliwe na zapach krwi. Kroczą śladami pozostawionymi przez zwierzynę czarną oraz płową. Dzięki nim liczba postrzałków spada na terenach łowieckich. Ranne zwierzęta mniej się męczą, nie umierają w cierpieniu.

Posokowce  co warto o nich wiedzieć?

Posokowce są przyjaźnie nastawione do ludzi. Nie można ich jednak nazwać psami rodzinnymi. Zamiast bawić się z dziećmi, będą kopać, obwąchiwać i tropić.

Aby psy należcie pełniły swoją funkcję, warto zacząć je szkolić kilka miesięcy po urodzeniu. Kluczową rolę odgrywa tu socjalizacja oraz wychowanie. Przed profesjonalnym treningiem, posokowce powinny:

  • szanować właściciela,
  • rozróżniać pochwałę od kary,
  • rozpoznawać zagrożenie,
  • wiedzieć, gdzie mogą chodzić, a gdzie nie.

Gdy pies nauczy się podstawowych zasad i będzie posłuszny, można rozpocząć naukę komend takich jak: „leżeć”, „do mnie”, „zostań” czy „siad”. Czworonoga trzeba nauczyć chodzenia przy nodze, odkładania rzeczy na miejsce, a także nieprzyjmowania od obcych pokarmu i znalezionego pożywienia. Dzięki temu późniejsze szkolenie stanie się łatwiejsze. Zalecane są również zabawy rozwijające węch. Edukacja posokowca na psa myśliwskiego trwa kilka lat.

Posokowce  jak wygląda właściwe szkolenie na psa myśliwskiego?

 

Przedstawiciele tej rasy stosunkowo późno dojrzewają, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Z tego powodu szczeniaki warto zaznajamiać ze środowiskiem pracy. Spacery po lesie powinny stać się codzienną rutyną. To prosty sposób, by zwiększyć zdolność koncentracji u czworonoga. W trakcie wypraw należy od razu eliminować niepożądane zachowania, np. fascynację tropami.

Szkolenie na psa myśliwskiego rozpoczyna się m.in. od nauki posługiwania dolnym wiatrem. W tym celu wykonuje się rozmaite ćwiczenia z użyciem sznurka. Istotne jest też przyzwyczajanie pupila do wystrzałów. W tym celu można zabrać go ze sobą na strzelnicę. Dopiero później pokazuje się posokowcowi tropy zwierzyny i uczy się go zachowania w trakcie spotkań ze zwierzętami łownymi.

Specjaliści zalecają, aby zabierać przyszłe psy myśliwskie na poranne zasiadki na ambonach. Jednym z kluczowych aspektów treningu jest poszukiwanie wcześniej podłożonej zestrzelonej zwierzyny. Na tym etapie używa się farby tropionego zwierza. Potem przechodzi się do prawdziwych polowań.