Muflon - jak wygląda najmniejszy reprezentant dzikich owiec?

Muflon jest pokryty wełną albo runem. Zimą okrywa włosowa ma intensywny brązowy kolor. Z kolei latem odcień staje się o wiele jaśniejszy. Barany często mają po obu stronach białe plamy. Nazywa się je siodłem. Wewnętrzne strony nóg, zad oraz podbrzusze również są białe. Warto dodać, że wełna jest krótka. Jedyny wyjątek stanowi podgardle. Tam włosy są zdecydowanie dłuższe.

Cechą charakterystyczna muflonów są skręcone ślimakowato duże rogi. Większość samic jest pozbawiona rogów. Jeśli wyrosną, są krótkie i skierowane do tyłu. U samców rosną one stopniowo. Uwypuklają się po urodzeniu, a następnie powoli rozrastają. Na początku zimy mają ok. 20 cm. Na tym etapie tworzy się roczny pierścień. W ciągu następnych 12 miesięcy tworzy się ok. 13 zgrubień. Zimą wzrost ustaje. Cykl powtarza się przez kilka lat (4-5).

 

Łeb muflona jest duży i osadzony na grubej szyi. Biegi są równie grube oraz krótkie. Co ciekawe, zwierzę swobodnie przemieszcza się po terenach górzystych. Masywna sylwetka daje mu poczucie bezpieczeństwa. Średnia waga samców wynosi 40 kg, a samic 30 kg.

Muflon - zwierzę często introdukowane przez koła łowieckie

Zwierzę szybko adaptuje się w nowym środowisku. Świetnie czuje się na wyżynno-górskich obszarach.  Zasiedla też azjatyckie pogórza. W Europie jego naturalną ostoją jest Sardynia, a także Korsyka. Myśliwi chętnie sprowadzają muflony do swoich krajów. W Polsce spotkamy je w:

  • Górach Sowich,
  • rejonie Kłodzka,
  • Małopolsce (Trzebinia, Olkusz),
  • Wielkopolsce (Poznań, Konin).

Zwierzęta żyją też na Kujawach.

Przedstawiciel dzikich owiec lato spędza w górach. Z kolei zimą wybiera doliny oraz niższe partie gór. Dzięki temu jest mu łatwiej znaleźć pożywienie. Jest mało wybredny, je wszystkie dostępne rośliny. Jego przysmakiem są żołądzie. Zwierzę żeruje wieczorem oraz wcześnie rano.

Muflony - jak żyją?

Muflony żyją w grupach zwanych kierdlami. Stare samce żyją osobno, dołączają się do reszty tylko na zimę. Na czele kierdla stoi owca. Znajdują się w nim reprezentanci obu płci. Ich skład waha się od kilku do kilkunastu osobników. Z kolei w męskich kierdlach władzę sprawuje najbardziej doświadczony, a zarazem najsilniejszy tryk.

Muflony - okres godowy

Owce grzeją się maksymalnie przez 48h. Gody trwają więc bardzo krótko.  Samce kryją samice późną jesienią i wczesną zimą. O względy płci przeciwnej muflony walczą między sobą poprzez przepychanie oraz zderzanie się ślimami. W trakcie walk często dochodzi do poważnych uszkodzeń kręgosłupa wśród tryków. Przegrani opuszczają kierdel, a zwycięzca kryje rujną owcę. Sam akt trwa zaledwie kilka sekund.

Przed porodem matki opuszczają zeszłoroczne jagnięta. Muflony osiągają dojrzałość płciową po ukończeniu 18 miesięcy. Ciąża trwa 22 tygodnie. Najczęściej na świat przychodzi 1 lub 2 potomków. Owce bardzo rzadko rodzą 3 jagnięta.

Muflony - okres polowań

Muflony mają doskonale wykształcony słuch oraz wzrok. Z tego powodu są trudne do upolowania.  Na tryki poluje się od 1 października do końca lutego. Z kolei na owce i jagnięta można polować od 1 października do 15 stycznia. Zwierzęta są wtedy lepiej widoczne. Łatwiej jest je wytropić przy pokrywie śnieżnej.

Aby upolować muflona, można skorzystać z techniki podchodu. Należy zachowywać się cicho. Przydatny staje się też strój myśliwski kamuflaż. Kolejną metodą jest zasiadka. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku znajomość terenu. Myśliwi polują też zbiorowo, stosując ciche pędzenie bez udziału psów. Do odstrzału najlepsza jest mocna broń z obalającą amunicją w kalibrach minimum 7 mm.