Labrador Retriever

Labrador retriever — najważniejsze informacje

 

Labrador retriever to pies należący do grupy aporterów. Samce osiągają 56-57 cm wzrostu, a samice 54-56 cm. Ich umaszczenie jest biszkoptowe, czekoladowe lub czarne. Hodowcy szczególnie cenią zwierzęta o ciemnej sierści, które mogą być reproduktorami. W przyjaznych warunkach mogą przeżyć nawet 10-12 lat. Czworonogi z tego gatunku są empatyczne, towarzyskie, cierpliwe i żywiołowe. Świetnie sprawdzają się jako domowe pupile.

Dorosłe labradory mają bardzo dobrze rozwinięte mięśnie oraz masywne kości. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka. Z kolei dolna część tułowia jest zwężona w okolicach brzucha. Gruby ogon zwęża się ku górze. Czworonogi mają masywną głowę. Uszy są nisko osadzone i zwisają. W oczy rzucają się wyraźnie zaznaczone łuki brwiowe.

Pielęgnacja psów jest bardzo prosta i zajmuje stosunkowo mało czasu. Sierść należy przeczesywać codziennie gumową rękawicę. W okresie linienia, dwa razy w roku, warto korzystać z miękkiej szczotki. Do kąpieli najlepiej wybrać szampon przeznaczony dla zwierząt o krótkiej sierści.

Labrador retriever  jak go karmić?

Karma powinna być bogata w białko oraz tłuszcze, a uboga w białko. Warto wybierać żywność dobrej jakości. Wielkość porcji powinna być dopasowana do aktywności fizycznej psa.

Labrador retriever  pies łowiecki o „miękkim pysku”

Labrador to pies ceniony przez myśliwych. Ich największą zaletą jest „miękki pysk”. Stwierdzenie to oznacza, że czworonóg potrafi przynieść myśliwemu ustrzeloną zwierzynę w idealnym stanie. Pies perfekcyjnie radzi sobie w wodzie. Łowi martwe ptactwo łowne. Jego wadą jest brak zwinności.

Labradory traktują aportowanie w wodzie jako zabawę. Uwielbiają się pluskać. Wybierając się z nim na spacer, musimy się liczyć z tym, że nie ominą żadnej kałuży.

Labrador retriever  chętnie współpracuje z ludźmi

Labrador retriever jest bardzo aktywny, uwielbia pracować. Współpracuje z ludźmi, dlatego warto mu powierzać konkretne zadania do wykonania. Pies jest bardzo inteligentny, wymaga szkolenia. Należy mu poświęcić przynajmniej trochę czasu, by nauczyć go kluczowych umiejętności. Pod żadnym oporem nie można zaniechać nauki.

W trakcie szkolenia należy się wykazać cierpliwością i łagodnością. Najlepszym motywatorem jest przekąska. W ten sposób pies szybciej nauczy się komend oraz posłuszeństwa.

Ze względu na doskonały węch psy perfekcyjnie sprawdzają się w różnych rolach. Używa się ich jako:

  • ratowników wodnych,
  • opiekunów ludzi z różnymi niepełnosprawnościami, szczególnie niewidomych,
  • poszukiwaczy zaginionych,
  • dogoterapeutów,
  • poszukiwaczy ładunków wybuchowych oraz narkotyków.

Psy bardzo szybko przywiązują się do opiekunów i błyskawicznie wchodzą w interakcję. Z tego powodu świetnie się sprawdzają jako psy rodzinne. To doskonałe zwierzę domowe dla dzieci. Zawsze będzie się z nimi chętnie bawić.

Labrador retriever  na jakie choroby jest narażony?

Aktywność labradora należy dostosować do fazy rozwoju. Do momentu ukończenia pierwszego roku życia należy zrezygnować z bardzo intensywnej aktywności fizycznej. Systematyczne chodzenie po schodach niekorzystnie wpływa na kości czworonoga. Odradzamy jego adopcję osobom, które mieszkają na piętrze w bloku. Przedstawiciele tej rasy często cierpią na dysplazję stawu biodrowego oraz łokciowego.

Kolejną częstą przypadłością labradorów jest zaćma lub zanik siatkówki na starość. Chorób tych można łatwo uniknąć, przeprowadzając odpowiednio wcześniej badania genetyczne.

Labradory uwielbiają jeść. Brak kontroli nad ilością spożywanych posiłków prowadzi do otyłości. Nadmierna masa ciała skutkuje problemami z kręgosłupem, chorobami nowotworowymi oraz szybszą śmiercią.