Alpejski gończy krótkonożny

Alpejski gończy krótkonożny wszechstronny pies myśliwski

Alpejczyki gończe krótkonożne doskonale sprawdzają się w różnych rolach. Warto je szkolić w kilku kierunkach. Świetnie radzą sobie w trakcie głoszenia zwierzyny. Bardzo dobrze tropią po farbie. Nadają się też jako gończe na lisy, zające oraz dziki. Kolejną zaletą jest aportowanie z wody.

Alpejski gończy krótkonożny jak wygląda przedstawiciel austriackiej rasy?

Samice osiągają 36-37 cm wzrostu, a samce 38-39 cm. Ich waga waha się od 15 do 18 kg. Psy żyją ok. 11-13 lat. Ich łapy są dłuższe niż jamników. Zwierzęta mają krótką, grubą sierść. Jego podszerstek jest gęsty, a umaszczenie czarne z brązowymi znaczeniami albo jelenie z czarnymi włosami.

Łapy czworonoga są mocne, podobnie jak kończyny i tułów. Na szerokiej głębokiej klatce piersiowej jest wyraźnie zaznaczone przedpiersie. Czaszka jest lekko łukowata, a kufa wyraźnie przechodzi w mózgoczaszkę. Uwagę zwraca zarysowana bruzda na czole. Oczy psa są ciemnobrązowe.

Przedstawiciele tej rasy szybko dojrzewają. Dzięki temu od młodych lat mogą uczestniczyć w polowaniach. Polecamy je osobom mieszkającym w domu z ogrodem.

Alpejski gończy krótkonożny jaki ma charakter?

Posokowiec uwielbia dzieci. Wykazuje wobec nich dużo cierpliwości. Jest nastawiony przyjaźnie, jednak pozostaje czujny. Gdy wyczuje obcą osobę niedaleko domu,  od razu alarmuje. Pupil jest wierny swoim właścicielom. Odpowiednio wyszkolony świetnie sprawdzi się w roli stróża.

Pies wymaga wzmożonej aktywności fizycznej. Pozbawiony ruchu tyje, a brak zajęć sprawia, że dewastuje swoje otoczenie. Z tego powodu należy mu poświęcić sporo czasu, żeby stłumić w nim niszczycielskie zapędy. Nie należy go zostawiać samego.

Alpejczykom trudno współżyje się ze zwierzętami domowymi. Warto go socjalizować już jako szczeniaka. Zwierzę będzie dobrym wyborem dla osób aktywnych.

Alpejski gończy krótkonożny pielęgnacja, żywienie i zdrowie

Alpejskie gończe krótkonożne dobrze jest raz w tygodniu wyczesać. Kaloryczność posiłków należy dopasować do trybu życia. Jeśli czworonóg wybiera się na łowy, należy go nakarmić po polowaniu. Jedzenie przed pracą jest złym pomysłem.

Pies jest wytrzymały, jednak w trakcie upałów powinien odpoczywać. Dzięki podwójnej sierści świetnie radzi sobie w chłodniejsze, wilgotne dni. Nie jest narażony na żadne choroby. Warto systematycznie kontrolować jego uszy, by zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom.