Golden Retriever

Golden retriever  kilka słów o wyglądzie

 Golden retriever to rasa o zwartej i mocnej budowie ciała. Jego przedpiersie jest rozbudowane, a klatka piersiowa szeroka. Gruby mocny ogon stanowi przedłużenie grzbietu. Co ciekawe, w amerykańskich hodowlach rodzą się lżejsze czworonogi od europejskich. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że ze wzorca usunięto masę ciała.

Samce osiągają 56-61 cm wzrostu, a samice 51-56 cm. Suki ważą ok. 24-29 kg, z kolei psy 29-34 kg. Ich umaszczenie jest jasnokremowe bądź jasnozłote. Sierść jest dwuwarstwowa, wydłużona oraz lekko pofalowana bądź prosta. Obfity podszerstek wykazuje właściwości wodoodporne. Warto w tym miejscu dodać, że golden retriver, którego okrywa włosowa jest brązowa albo czarna, nie ma nic wspólnego z rasą. Średnia długość życia wynosi  10-12 lat.

Golden retriever  jaki ma charakter i jak się zachowuje?

Psy są sympatyczne, otwarte i bardzo miłe. Bardzo szybko przywiązują się do rodziny. Zrównoważone usposobienie oraz wrażliwość wymagają łagodności ze strony właścicieli. Z tej rasy powinny zrezygnować osoby nerwowe, a także te, które egzekwują posłuszeństwo twardą ręką. Ciągłe okazywanie nerwów i gniewu wpływa negatywnie na psychikę zwierzęcia.

Pies niechętnie przebywa w kojcu. Nie lubi samotności. Spędzenie kilku godzin samemu w domu będzie dla niego trudne. Z tego powodu warto oswajać szczeniaki z brakiem domowników w pobliżu. Gdy dopadnie go lęk separacyjny, niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. To idealny zwierzak dla domatorów.

Czworonóg chętnie bawi się z dziećmi. Jest jednak bardzo energiczny. Z tego powodu rodzice powinni kontrolować przebieg zabawy, by nikomu nic złego się nie stało.

Golden retriever  pies myśliwski i nie tylko

Pies instynktownie odszukuje żywą lub martwą ofiarę i przynosi ją do myśliwego. Z łatwością zapamiętuje miejsce, w którym ustrzelono ptaka. Potrafi szybko go odnaleźć, a następnie dostarczyć opiekunowi.  Niestety w Polsce jest mało ceniony w kręgach myśliwskich. Świetnie sprawdza się w roli płochacza, tropowca, a także aportera.

Golden retriver jest wykorzystywany również jako pies terapeuta, przewodnik czy asystent. Powierza mu się tak odpowiedzialne zadania ze względu na zrównoważoną psychikę oraz chęć do pracy z człowiekiem. Ludzi obdarza miłością oraz cierpliwością.

 

Golden retriever  jak o niego dbać?

Złoty retriever jest narażony na dysplazję skoku biodrowego, a także na skręt żołądka. Aby zadbać o jego zdrowie, należy dzielić pokarm na mniejsze porcje. Między posiłkiem a aktywnością fizyczną warto zachować godzinę przerwy. Od samego początku dobrze jest uczyć zwierzę, że po jedzeniu jest czas na odpoczynek. Niektórzy przedstawiciele rasy cierpią na zaćmę, zanik siatkówki, ektropium czy entropium.

Sierść dobrze jest szczotkować dwa razy w tygodniu. W trakcie pielęgnacji warto korzystać z odżywki w sprayu. Do pozbycia się nadmiaru podszerstka, rekomenduje się trymer poprzeczny. Zwierzęta, które dużo czasu spędzają na dworze, linieją na wiosnę i jesień. Z kolei psy, które mieszkają w domach lub mieszkaniach wyposażonych w centralne ogrzewanie, linieją przez cały rok. Znajdujące się wszędzie włosy mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości u alergików.