Termowizja na dzisiaj to niemalże niezbędnik każdego aktywnie polującego myśliwego. Pozwala na dokładna identyfikacje, a także sprawne ,,prześwietlenie” łowiska. Sprzętu na rynku z roku na rok jest coraz więcej i więcej. Producenci prześcigają się z technologiami i oferują to co rusz nowe rozwiązania. Dobrze znany sprzęt optoelektroniczny cyklicznie otrzymuje aktualizacje, a wszystko po to, aby był jak najbardziej praktyczny.

Jest wiele funkcji, które są dodatkami, a dla większości nie są istotne. Ten artykuł ma na celu omówić najważniejsze parametry termowizyjne zarówno dla produktów obserwacyjnych jak i celowniczych, a przede wszystkim uczulić na to, że warto jest jednak dołożyć do lepszego sprzętu niż później być rozczarowanym tym co otrzymujemy na oku.

Istotne parametry dla termowizorów myśliwskich

            Zacznijmy najpierw od parametrów termowizyjnych, które w mojej ocenie są kluczowe.

O jakich parametrach mówimy?

Należy wyróżnić następujące:

  • Sensor
  • Czułość termiczna
  • Wyświetlacz
  • Odświeżanie obrazu
  • Ogniskowa obiektywu

Teraz objaśnię, dlaczego warto zwrócić uwagę na te parametry przed nabyciem termowizora.

Sensor urządzenia okreslilbym kolokwialnie sercem każdego urzadzenia termowizyjnego. Im wyższa rozdzielczość tym więcej szczegółów jesteśmy w stanie dostrzec, a także sama jakość obrazu będzie lepsza. Jeśli stawimy na sensor o wyższej rozdzielczości to przy przybliżeniu cyfrowym ten obraz nie będzie aż nadto rozpikselowany. Oczywiście zależy od powiększenia cyfrowego, gdyż w przypadku np. 8x powiększenia ten obraz będzie niemalże zawsze w słabej jakości bo rozdzielczość zmniejszy się 8x. Podsumowując im wyższa rozdzielczość tym dalszy zasięg detekcji, a także czystszy i bardziej wyrazisty obraz.

Czułość termiczna określana w NETD oznacza w skrócie najmniejsza różnice temperatur, która jest w stanie odróżnić termowizor. Im ten wskaźnik jest niższy tym lepiej (na przykład 40 mK jest mniej czule niż 20mK), gdyż dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć więcej szczegółów. Cały obrys zwierza jest bardziej wyraźny. Ponadto kontrast między otoczeniem, a obiektami żywymi jest znacznie większy, a to przekłada się na dokładniejsze rozpoznanie i dalszy zasięg detekcji.

Odświeżanie obrazu to także istotny parametr. Oznacza on ile razy obraz odświeżany jest na sekundę. Płynność uzyskujemy przy 30 Hz. Na szczęście na dzisiaj standardem jest 50 Hz. Przekłada się to na płynność obrazu, a także mniejsze opoźnienia przy ich przetwarzaniu. W przypadku urządzeń celowniczych obligatoryjnym jest odświeżanie 50 Hz, gdyż często na reakcje mamy kilka sekund.

Wyświetlacz to parametr, który wprost odpowiada za to co dostajemy na oku. Jeśli jakość i rozdzielczość ekranu nie jest wystarczająco wysoka wtedy nawet przy dużych sensorach obraz nie będzie zadowalający. Jakich wyświetlaczy producenci używają w swoich urządzeniach? Najczęściej jest to LCOS, AMOLED oraz OLED.

Ogniskowa obiektywu – warto przy obiektywie zwrócić uwagę na jego swiatlosile. Odpowiada to wprost za zasięg termowizora. Najczęściej mamy do czynienia z obiektywami F/1.0 – jest to optymalne rozwiązanie w przypadku termowizji. Gdyż jak wiadomo im większa swiatlosila obiektywu tym jest ona z reguły cięższa, a waga zestawu robi w terenie duże znaczenie. Tak, wiec nie sama średnica ogniskowej obiektywu nie jest jedynym na co warto zwrócić uwagę. Im więcej światła dostaje się do matrycy tym lepsze osiągi ma urządzenie. Warto jednak zwrócić uwagę także jakie powiększenie optyczne ma termowizor, gdyż to ono odpowiada w dużej mierze za zasięg rozpoznania.

Co zatem oznaczają lepsze parametry?

Kryterium jest takie, ze to termowizory przeznaczone do łowiectwa, a zatem sensor od 384x288px w zwyż. Oparty na pikselu 12 um, co daje większe zagęszczenie pikseli i przekłada się na dużo lepsza szczegółowość obserwowanych obiektów. Ponadto warto zwrócić uwagę na wyświetlacz (technologia) i jego rozdzielczość. Na chwile obecną najlepszym rozwiązaniem są ekrany w technologii OLED, które pozwalają na wydobycie tego co najlepsze z sensorów termowizyjnych, dzięki uzyskania głębi czerni, a także są najmniej naświetlające oczy, co daje duży komfort obserwacji. Jeśli mówimy o rozdzielczości standardem na dzisiaj jest 1280×960 px. Aby mieć komfort obserwacji bez efektu smużenia oka należy postawić na odświeżanie 50 Hz, które pozwala na płynną obserwacje. Obiektyw w zależności od zapotrzebowania użytkownika, lecz warto celować w wyższe ogniskowe obiektywu. Rekomenduję przynajmniej 35 mm. Zarówno do obserwacji jak i do urządzeń z zastosowaniem na broni.

Jaka jest różnica między ,,dobrym” termowizorem, a budżetowym? 

No właśnie, jaka? To na czym użytkownikom najbardziej zależy. Dalszy zasięg detekcji. Większa szczegółowość obrazu, która pozwala na rozróżnienie na przykład gatunku obserwowanego zwierza, płci, a także określenie wieku. W termowizorach o niższych parametrach sensora czy obiektywu takich jak na przykład 160×120 możemy zaledwie znaleźć postrzalka na odległości 100 metrów, lecz o jakiejkolwiek identyfikacji i rozpoznaniu płci – nie ma mowy. Możemy zobaczyć, ze coś jest na polu, lecz warto wtedy mieć osadzone na broni coś solidniejszego, gdyż strzelanie ze sprzętu o takim sensorze do przyjemnych ani bezpiecznych nie będzie należało. 

Termowizor dla myśliwego – jakie parametry

Ten akapit jest niejako rekomendacją z mojej strony jaki termowizor wybrać. Najlepszym rozwiązaniem jest pełna personalizacja pod Twoje potrzeby, lecz na rzecz tego artykułu musimy coś przyjąć. Podzielimy to na dwie kategorie – termowizory obserwacyjne oraz celowniki. 

 Zaczynajac od obserwacji absolutnym minimum jest obiektyw 19 mm, który oferuje powiększenie optyczne około 2x, lecz optymalnym będzie wybór 35 mm ogniskowej, która daje powiększenie w granicach 3-3,5x w zależności od wybranego modelu. W przypadku urządzeń celowniczych absolutnym minimum będzie obiektyw 35, a optimum 50 mm. Celowniki termowizyjne w zależności od sensora będą miały 3-4x powiększenia optycznego, które jest wystarczające do celów myśliwskich. Pamietajmy, ze większe powiększenie optyczne to mniejsze liniowe pole widzenia. Sensor na który warto zwrócić uwagę to minimum 384x288px oparty o nowsza technologie na pikselu o 12 mikronach. Zarówno dla urządzeń obserwacyjnych jak i celowniczych. Ponadto zwróć uwagę na czułość termiczną, aby nie była wysssa niż 40 mK.

Jeśli nie masz środków na zakup celownika termowizyjnego w tych parametrach lepszym rozwiązaniem bedzie zakup noktowizora z którego jesteś w stanie kupić za 1/2, a czasem i 1/3 celownika termowizyjnego.

Uważam ,że warto w przypadku termowizji postawic na produkty o wyższych parametrach z uwagi na pewne rozpoznanie, dalsza detekcję, a także duży komfort, którą zapewnia nam termowizja poprzez niemalże 100% identyfikacje i rozpoznanie. Bezpieczeństwo, które oferuje tego rodzaju sprzęt przełoży się na większy spokój i większa radość z polowania.