Field spaniel

Field spaniel jak wygląda?

Field spaniel jest bardzo podobny do cockera spaniela angielskiego. Różni się od niego bardziej masywną budową ciała. Ich wysokość w kłębie wynosi ok. 46 cm, a masa ciała waha się od 18 do 25 kg.

Szata przedstawicieli tej rasy jest długa, gęsta oraz błyszcząca. Okrywa włosowa jest krótsza na głowie i poniżej stawów skokowych. Na pozostałych partiach ciała włos jest długi, a także lekko falowany. Maść psów należących do tej rasy może mieć następujące odcienie:

  • czarny,
  • czarny z podpalaniem,
  • wątrobiano-brązowy,
  • wątrobiano podpalany,
  • wątrobiany deresz,
  • błękitny deresz z podpalaniem lub bez,
  • wątrobiany deresz z podpalaniem.

Czworonogi mają wydłużony tułów, prosty, mocno umięśniony grzbiet i głęboką klatkę piersiową. Ogon jest długi, nisko osadzony oraz mocno owłosiony. Z ciemnych migdałowych oczu bije łagodne spojrzenie.

Field spaniel jaki ma charakter?

Osobniki należące do tej rasy mają spokojny temperament. Są niezależne, uparte, a do tego inteligentne. Bardzo szybko się uczą. Doskonale sprawdzają się w roli płochaczy, aporterów oraz tropowców. Świetnie radzą sobie w trudno dostępnym terenie. Cechuje go wytrzymałość oraz dobry węch. Czworonóg nadaje się jako pies do towarzystwa.

Ze względu na tendencję do dominacji, wymaga od wczesnej socjalizacji. Jego opiekun powinien być spokojny, a także konsekwentny. Trzymanie się ustalonych zasad to podstawa opieki nad zwierzęciem.

W stosunku do człowieka field spaniel jest przyjaźnie nastawiony. Stara się zdominować inne zwierzęta. Należy mu zapewnić urozmaiconą aktywność na świeżym powietrzu. Nuda oraz brak odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu sprawiają, że budzi się w nim instynkt niszczycielski.

Field spaniel co warto wiedzieć o jego zdrowiu i pielęgnacji?

Przedstawiciele tej rasy są odporni na zróżnicowane warunki pogodowe. Podobnie jak inne płochacze są narażeni na rażone na infekcje uszu. Systematyczna kontrola, czyszczenie oraz osuszanie uszu pozwolą uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Choroby genetyczne zdarzają się rzadko. Niektóre osobniki cierpią na dysplazję stawów biodrowych, niewydolność nerek, wady serca, a także na niewydolność serca czy choroby oczu. Wszystkie wymienione wyżej schorzenia są dziedziczone. Przeważająca część field spanieli cieszy się dobrym zdrowiem przez całe życie. Zwierzęta żyją średnio ok. 12 lat.

Psy wymagają systematycznego szczotkowania sierści. Ich uszy trzeba regularnie pielęgnować. Po każdym spacerze trzeba je sprawdzić. Pupila należy kąpać raz w miesiącu.

Field spaniel kto powinien się na niego zdecydować?

Field spaniel to świetny kandydat na psa rodzinnego. Mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Każdego dnia należy mu zapewnić mu minimum 60 minut intensywnej aktywności fizycznej. Zwierzę źle znosi samotność. Potrzebuje stałego kontaktu z ludźmi. To idealny towarzysz starszych dzieci oraz młodzieży, która preferuje sportowy styl życia.

Płochacz jest przyjaźnie nastawiony wobec innych psów. Z przyjemnością goni biegające koty. Toleruje kociaki, jeśli był z nimi socjalizowany od wczesnego wieku.