Pointer

Pointer jak wygląda angielski pies myśliwy?

Pointer został sklasyfikowany przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną do grupy 7, sekcji 2.1. To doskonały kandydat na psa rodzinnego oraz myśliwskiego. W trakcie polowań, gdy upatrzy zwierzynę, przyjmuje charakterystyczną pozę. Jedną nogę unosi do przodu, a ogon trzyma poziomo.

Przedstawiciele tej rasy są dobrze, proporcjonalnie zbudowani. Wysoko osadzone uszy ściśle przylegają do głowy. Kończyny są dobrze umięśnione, a średniej długości ogon zwęża się na końcu. Samce osiągają 63-69 cm wzrostu, a samice 61-66 cm.

Sierść czworonogów jest krótka i przylegająca. Ich umaszczenie może być: czarno-białe, cytrynowo-białe, pomarańczowo-białe albo wątrobiano-białe. Występują też czarne duże pointery oraz trójkolorowe.

Pointer jaki ma charakter?

Zwierzęta mają łagodny charakter. Są przyjaźnie nastawione do ludzi. Silnie zakorzeniony instynkt myśliwski, skłania je niestety do ucieczek. Czworonogi doskonale sprawdzają się w roli opiekuna. Łączy je mocna więź z rodziną. Szanuje swoich bliskich i ufa im, Dzieci otacza troską, wykazuje wobec nich sporo cierpliwości.

Pointer jest nieufny, potrzebuje czasu, by zaakceptować osoby spoza najbliższego otoczenia. Podchodzi do nich z dystansem. Prawidłowo socjalizowany dobrze traktuje inne psy oraz koty. Zwierzę źle znosi samotność. Najlepiej uczyć go już od małego tego, że czasem musi zostać sam. Przed naszym wyjściem należy go zabrać na intensywny spacer i zostawić mu zabawki, by miał się czym zająć pod naszą nieobecność.

Pointer jak go pielęgnować?

Jeśli wybieramy się z pointerem do lasu, wcześniej należy zaaplikować na jego skórę specjalny preparat na pchły oraz kleszcze. Sierść psa najlepiej czesać 1-2 razy w tygodniu. W ten sposób łatwiej jest zadbać o jej zdrowy lśniący wygląd. Zaleca się, by czworonoga kąpać raz na 2-3 miesiące. Jeśli wróci brudny z dworu, można częściej.

Pointer kilka słów na temat szkolenia

Pointer dojrzewa szybciej niż inne wyżły. Z tego powodu szkolenie najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym. Nauka powinna odbywać się w przyjaznej atmosferze. Ważną rolę odgrywają tu:

  • ustalenie hierachii,
  • pochwały,
  • spokój,
  • brak nagrody, na której zależy pupilowi, jeśli nie wykonuje poleceń.

Gdy czworonóg opanuje najważniejsze zasady i będzie posłuszny, warto rozpocząć z nim uprawianie sportu np. maintrailingu.