Flat Coated Retriever

Flat coated retriever   krótka charakterystyka

Flat coated retriver został zakwalifikowany do VIII grupy w klasyfikacji FCI. Przedstawiciele tej rasy są stosunkowo duzi. Samce osiągają ok. 59-61 cm wzrostu. Samice są nieco niższe. Waga psów waha się od 25 do 36 kg. Umaszczenie czworonogów przybiera kolor wątrobiany albo czarny. Szata jest gęsta i przylegająca. Bardziej bujne owłosienie występuje na ogonie oraz na łapach.

Flat coated retriever  naturalny aporter i nie tylko

Hodowcy przywiązują sporą wagę do tego, żeby doskonale radziły sobie w trakcie polowań. Ich zadaniem jest śledzenie trajektorii lotu zestrzelonego ptactwa i przyniesienie go w nienaruszonym stanie do myśliwego.

Rasa ta świetnie sprawdza się jako psy rodzinne. Czworonogi mają łagodne usposobienie. Uwielbiają zabawę i chętnie bawią się z dziećmi. Zwierzęta późno dojrzewają, więc przez długi czas są żywiołowe oraz radosne. W starszym wieku trzeba zadbać o to, by miały zajęcie. W przeciwnym razie znajdą je sobie same. Niestety może na tym ucierpieć nasze wyposażenie.

Flaty z radością wita domowników oraz gości. Na intruzów reagują głośnym szczekaniem. Zwierzaki są niezwykle wokalne. Wydają bardzo dużo dźwięków.  Są inteligentne, szybko uczą się zasad, sztuczek, a także współpracy z opiekunem. Podobnie jak inne aportery nie cierpi samotności.

Psy świetnie odnajdują się w dogoterapii, ratownictwie oraz w pracy ze służbami mundurowymi. Pomagają też osobom niewidomym w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli zdecydujemy się przyjąć je pod nasz dach, powinniśmy zapewnić im odpowiednią aktywność fizyczną. Może to być np. dogtrekking. To idealny towarzysz dla osób, które aktywnie spędzają czas.

Flat coated retriever  psy myśliwskie cieszące się zdrowiem

Przedstawiciele tej rasy uważane są za zdrowe i odporne. Wiele w tej kwestii zależy jednak od linii hodowlanej. Zdarza się, że już w młodym wieku cierpią na nowotwory. Jako duże psy są też narażone na skręt żołądka czy dysplazję stawów biodrowych.

Czworonogi uwielbiają wodę. Kontakt z brudem może spowodować infekcje lub okresowe zapalenie spojówek. Po spacerze warto sprawdzić, czy pies jest ranny. Flaty są odporne na ból. Ukrywają przed nimi urazy oraz inne dolegliwości.

Flat coated retriever  jak go pielęgnować?

Szczotkowanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. W okresie linienia najlepiej wykonywać ten zabieg codziennie. Należy też regularnie kontrolować stan uszu, by uniknąć infekcji. Psy mają skłonność do powstawania kamienia nazębnego. W trakcie wizyty u weterynarza warto przypomnieć o kontroli pyska.