Piżmak - jak wygląda piżmoszczur?

Piżmaki są mniej więcej wielkości szczura. Należą do ziemno-wodnych gryzoni. Długość tułowia wynosi 26-40 cm, a ogona 20-27 cm. Waga zwierząt waha się od 0,7 do 1,8 kg. Szczur piżmowy ma dużą głowę, małe uszy, krótką szyję i niezgrabny tułów.

Futerko jest ciemnobrunatne, po bokach jaśniejsze, a na brzuchu szarobrązowe. Okrywa włosowa jest gęsta i lśniąca. Puchowa warstwa ma srebrzystoszarą barwę. Samice mają 4 sutki brzuszne oraz 6 piersiowych.

Na pysku znajdują się włosy czuciowe, tzw. wibrysy. Dzięki rozdwojonej górnej wardze otwór gębowy zamykają fałdy skórne, gdy piżmoszczur nurkuje. Otwory nosowe również się wtedy zamykają. Przednie kończyny są porośnięte futrem do nadgarstków, niżej są pokryte krótkim włosiem. Tylne kończyny są o wiele większe. Brzegi palców oraz brzegi stóp porastają szczecinki. Palce są zakończone długimi wklęsłymi pazurami. Jego znakiem rozpoznawczym jest bocznie spłaszczony ogon.

Piżmak - gdzie można spotkać szczura piżmowego i jaki tryb życia prowadzi?

Szczury piżmowe zasiedlają całą Polskę. Żyją w przybrzeżnej strefie akwenów oraz cieków wodnych. Można go spotkać m.in. w:

  • ściekach melioracyjnych,
  • jeziorach,
  • strumieniach górskich,
  • rzekach,
  • stawach.

Piżmaki są obecne także na bagienkach czy wyrobiskach torfu.

Zwierzęta żywią się w dużej mierze roślinami wodnymi, trawami, ziołami przybrzeżnymi. Ich pokarm stanowią również:

  • raki, małże, ślimaki,
  • kora, liście oraz pączki wierzb,
  • owoce, który spadły na ziemię w sadach.

Czasem decydują się też na padlinę.  

Piżmaki prowadzą nocny tryb życia przez większą część roku. Kopią nory w skarpach brzegowych. Komory gniazdowe prowadzę na ziemię lub do wody. W okresie jesiennym szczury piżmowe budują z mułu oraz roślin chatki. W tym czasie są aktywne również w dzień. Nie zapadają sen zimowy.

Piżmoszczury żyją rodzinami. W jednej norze znajdziemy rodziców oraz potomstwo z 3 kolejnych miotów. Samce strzegą rodzinnego terytorium. Czasem w jego obronie toczą walki.

Piżmak - okres rozrodczy i rozwój

W okresie rozrodczym przyodbytowe organy prepucjalne rozwijają się i wypełniają piżmem. Wydalina umożliwia znakowanie terytorium. Zimą worki strojowe oraz jądra się uwsteczniają. Rozpoczęcie sezonu godowego zależy od klimatu. Jego początek przypada na marzec-kwiecień, a koniec na wrzesień. W Europie w ciągu roku mają miejsce 3 mioty.

Ciąża trwa ok. 29 dni. Samice z pierwszego miotu wydają na świat potomstwo jesienią. Zazwyczaj rodzi się 3-8 młodych. Są one ślepe i nagie. Po 10-13 dniach otwierają oczy. Laktacja trwa 4 tygodnie. Po jej ukończeniu młode osobniki wychodzą z gniazda.

Piżmak - okres polowań

Na piżmaki poluje się od 11 sierpnia do 15 kwietnia. Na terenach obrębów hodowlanych łowy odbywają się przez cały rok. Warto dodać, że piżmoszczury są zagrożone wymarciem.

Na piżmoszczury poluje się z zasiadki na brzegu w ciągu dnia albo w nocy. Wsparcie dobrego aportera jest bardzo pomocne. Myśliwi korzystają z broni gładkolufowej. Rekomendowane naboje śrutowe to te o średnicy 2,5-2,7 mm (nr 5-6). Zimowe futro jest bardzo cennym trofeum.