Płochacze

Płochacze  klasyfikacja

Płochacze należą do drugiej sekcji VIII grupy FCI. Do tej kategorii zalicza się dziewięć ras psów:

  • cocker spaniel angielski,
  • cocker spaniel amerykański,
  • clumber spaniel,
  • field spaniel,
  • sussex spaniel,
  • płochacz niemiecki,
  • holenderski kooikerhondje,
  • springier spaniel angielski,
  • springier spaniel walijski.

Na uwagę zasługuje fakt, że myśliwi oprócz wyżej wymienionych psów wykorzystują jako płochacze przedstawicieli innych małych oraz średnich ras myśliwskich. W Polsce są to najczęściej jamniki, małe psy gończe, polskie psy gończe, a także terriery myśliwskie i szpice myśliwskie.

Płochacze  co warto o nich wiedzieć?

Płochacze pracują w suchym polu. Nie potrafią wykonać stójki tak jak wyżły, dlatego okładają teren od uczestników polowań w taki sposób, by uchronić ptaki przed strzałami. Myśliwi cenią sobie czworonogi, które sygnalizują znalezienie zwierzyny łownej ruchem ogona. Dzięki temu może się on przygotować do oddania strzału.

Największymi atutami płochaczy są zdolność do szperania oraz niewielki wzrost. Pracują dolnym wiatrem, błyskawicznie przeszukując teren. Niestety szybko się męczą na obszarach porośniętych wysokimi roślinami. Psy mają też problem z aportowaniem cięższych zwierząt.

Na suchym polu płochacze radzą sobie gorzej od wyżłów. Z kolei w lesie, w wodzie czy w szuwarach bez problemu dorównują legawcom. Mogą z nimi spokojnie konkurować. Psy są uczone aportowania po strzale. Są zwinne oraz ciche. Z tego powodu myśliwi chętnie z nimi współpracują.

Płochacze  kilka słów o ich wyglądzie i charakterze

Cechami wspólnymi wszystkich ras są cierpliwość i spokój. Płochacze są bardzo inteligentne. Chętnie współpracują z ludźmi, dlatego często stają się domowymi zwierzętami. Silny instynkt myśliwski zmusza ich do aktywności. Jeśli są wykorzystywane w innych celach, należy im zapewnić dużą dawkę ruchu oraz zabawy umysłowe.

Czworonogi należące do tej grupy są wierne, a także mocno przywiązane do właściciela. Należy je odpowiednio ułożyć od pierwszych miesięcy życia. Dzięki temu będzie je łatwiej okiełznać w domu. To psy rekomendowane dla rodzin z małymi dziećmi.

Płochacze różnią się między sobą wzrostem. Mają silne łapy oraz mocną budowę. Przeważnie ich sierść jest długa. Chroni psy przed uszkodzeniem i wilgocią. Większość przedstawicieli tej grupy ma zwisające duże uszy. Ułatwiają one rozpoznawanie zapachów w trakcie łowów.