Sussex spaniel

Sussex spaniel kilka słów o jego wyglądzie

Sussex spaniel ma ok. 38-41 cm w kłębie i waży ok. 23 kg. Cechuje je masywna budowa ciała, długi tulów oraz krótkie łapy. Jego wygląd przypomina nieco jamnika. Czworonóg z długim wysoko osadzonym ogonem jest bardzo wytrzymały, Doskonale radzi sobie z zaganianiem ptaków. Niestety jest najwolniejszy spośród wszystkich ras spanieli.

Sierść zwierząt należących do tej rasy jest gładka oraz obfita. Podszerstek zapewnia im termoregulację w każdych warunkach. Umaszczenie ma złoto-wątrobianą barwę. Ciało psa jest pokryte falistym włosem w kolorze orzecha.

Sussex spaniel charakter psa myśliwskiego

To idealny kandydat na psa do towarzystwa. Co prawda wymaga odpowiedniej dawki ruchu, ale wystarczają mu spacery. Bez obaw możemy go wybrać na psa rodzinnego. Dzięki łagodnemu uosobienie zyskuje sympatię dzieci. Jak na prawdziwego psa myśliwskiego przystało, w lesie budzi się w nim instynkt łowcy. Z tego powodu warto go mocno trzymać na smyczy.

Pupile szybko się nudzą, dlatego aktywność fizyczna powinna być zróżnicowana. Należy im zapewnić ok. 120 minutowej dawki ruchu dziennie. Reguła ta nie dotyczy młodych psów.

Sussex spaniel jak go pielęgnować i co warto wiedzieć o jego zdrowiu?

Sierść płochowca należy czesać minimum 2-3 razy w tygodniu. Przedstawiciele tej rasy wymagają regularnego szczotkowania uszu i ich kontrolowania, ponieważ są narażone na infekcje uszu. Nieprzyjemny zapach wydzieliny to powód, dla którego należy się umówić na wizytę u weterynarza. Krępa budowa ciała sprawia, że psy często cierpią na problemy ze stawami biodrowymi. Większość osobników żyje 12-15 lat. Zwierzę powinno mieć stały dostęp do wody. Należy go karmić dwa razy dziennie.