Spaniel francuski, pikardyjski

Spaniel francuski kilka słów o wyglądzie psa myśliwskiego

Spaniel francuski był angażowany do polowań na ptactwo wodne. Wyciągał postrzelone ptaki z szuwar i przynosił je myśliwemu. To zadanie wymagało umiejętności pływania. Jego wygląd jest podobny do spaniela bretońskiego oraz pikardyjskiego.

Przedstawiciele tej rasy osiągają ok. 63 cm wzrostu w kłębie, a ich waga wynosi ok. 26 kg. Mają białe umaszczenie, na którym widnieją brązowe łaty. Ich znakiem rozpoznawczym jest barwna maska na oczach oraz biały pysk. Czasem pojawiają się też cętki. Sierść jest stosunkowo długa. Spływa ona na uszach, ogonie, brzuchu oraz z tyłu łap. Ogon sięga stawów skokowych.

Spaniel francuski jak go żywić i pielęgnować?

Pielęgnacja czworonoga jest prosta. Trzeba go regularnie czesać, by pozbyć się brudu i zapobiec tworzeniu się kołtunów. Zwierzęta są podatne na infekcje. Aby im zapobiec, warto kontrolować oraz czyścić uszy.

Dieta pupila powinna być prawidłowo zbilansowana. Kaloryczność posiłków należy dopasować do wysiłku fizycznego spaniela. Pupil nie jest wybredny ani nie przejawia skłonności do tycia. Dzięki temu wybór menu nie stanowi żadnego problemu.

Spaniel francuski na jakie choroby cierpi?

Osobniki należące do tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem. Są narażone na dysplazję stawów biodrowych i skręt żołądka. Z tego powodu po posiłku pies powinien odpocząć. Spaniele borykają się też z chorobami oczu, entropią czy kataraktą, oraz schodzeniami skóry takimi jak egzema. Częstymi dolegliwościami są też zapalenia oraz infekcje uszu.

Spaniel francuski charakter

Czworonogi są łagodne i czułe również wobec obcych.  Przywiązują się do właścicieli i oraz wymagają stałego kontaktu z rodziną. Lubią bawić się z dziećmi, są cierpliwe, a także wyrozumiałe. Szybko się uczą. Potrafią żyć z kotami czy innymi psami. Jeśli zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu, mogą mieszkać w bloku.

Spaniel pikardyjski jak wygląda?

Suki mierzą ok. 55-60 cm, natomiast psy mają 55-62 cm w kłębie. Ich waga waha się od 18 do 23 kg. Ich umaszczenie jest brązowe. Mimo smukłej sylwetki są wytrzymałe. Ich sierść oraz uszy są długie. Głowa ma kwadratowy kształt. Z oczu bije inteligentny wzrok.

Spaniel pikardyjski kilka słów na temat pielęgnacji

Przedstawicieli tej rasy należy systematycznie szczotkować, najlepiej kilka razy w tygodniu po spacerze do lasu. Regularnie należy kontrolować skórę oraz uszy. W ten sposób można uniknąć wielu schorzeń. Zwierzęta mają skłonność do tycia, dlatego właściciele powinni chronić je przed nadwagą, która negatywnie wpływa na zdrowie.

Spaniel pikardyjski jakie ma usposobienie?

Spaniele pikardyjskie są stosunkowo spokojne w porównaniu do innych psów myśliwskich. Wymagają uwagi od opiekuna. Uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Chętnie bawią się z dziećmi. Do tego są bardzo towarzyskie, więc nie nadają się na stróża. Pupile są ciche, dzięki czemu nadają się do mieszkania w bloku. Dobrze dogadują się z kotami oraz innymi zwierzętami.