Podczas wyboru odpowiedniego celownika do swojego termowizora lub lunety myśliwskiej, często pojawia się pytanie: dalmierz laserowy czy stadiametryczny? Obie te opcje mają swoje zalety i zastosowania, dlatego warto poznać różnice między nimi, aby dokonać świadomego wyboru.

Dalmierz Laserowy: Dokładność w Zasięgu Ręki

Dalmierz laserowy to urządzenie, które działa na zasadzie wysyłania promienia laserowego w kierunku obiektu, do którego mierzymy odległość. Po odbiciu promienia od obiektu, urządzenie analizuje czas potrzebny na powrót promienia i na tej podstawie oblicza odległość. Ten proces jest bardzo precyzyjny i pozwala na dokładne pomiaru odległości do obiektu. Dalmierze laserowe są szczególnie przydatne, gdy potrzebujemy precyzyjnie określić odległość na większe dystanse. 

Dalmierz Stadiametryczny: Zintegrowane Dane o Obiekcie

Dalmierz stadiametryczny działa nieco inaczej. W jego przypadku, dane dotyczące wielkości obiektów (na przykład gatunków zwierząt) są wcześniej wprowadzane do oprogramowania urządzenia. Dalmierz na podstawie tych danych, a także kąta pomiarowego, oblicza odległość do obiektu. Jest to doskonałe rozwiązanie na odległości do 200-300 metrów, szczególnie jeśli mierzymy odległość do znanych gatunków zwierząt, takich jak zając, dzik, jeleń czy człowiek. 

Dokładność a Zakres Odległości

Kluczowym elementem w wyborze między dalmierzem laserowym a stadiametrycznym jest zakres odległości, na którym planujemy prowadzić obserwacje i mierzenia. Jeśli nasze potrzeby mieszczą się w zakresie do 200 metrów, dalmierz stadiametryczny będzie wystarczający. Jest to rozwiązanie skuteczne i ekonomiczne.

Jednak, jeśli nasze cele wymagają pomiarów na większe odległości, to dalmierz laserowy staje się bardziej odpowiednią opcją. Posiada on znaczącą dokładność na dalszych dystansach i pozwala na precyzyjne mierzenie nawet na kilkuset metrach.

Przykłady Celowników Termowizyjnych z Dalmierzem

Jeśli interesuje nas celownik termowizyjny z dalmierzem laserowym, warto rozważyć modele takie jak Geni GL35R. Ten rodzaj celownika pozwala na precyzyjne mierzenie odległości do obiektów na dalsze dystanse, co jest szczególnie przydatne podczas polowania.

Z kolei, jeśli bardziej odpowiada nam dalmierz stadiametryczny, to Thermion 2 XP50 Pro to przykład celownika termowizyjnego, który oferuje tę opcję. Idealny do pomiarów na odległościach do 200-300 metrów.

Podsumowując, wybór między dalmierzem laserowym a stadiametrycznym zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i zakresu odległości, na którym planujesz pracować.

Oba rozwiązania mają swoje zalety, i odpowiedni wybór pomoże Ci w osiągnięciu najlepszych wyników podczas polowania czy obserwacji.