Beagle

Beagle  jak wygląda pies myśliwski?

Beagle mają ok. 33-40 cm wzrostu i ważą ok. 15 kg. Ich szata może być:

  • biała,
  • biało-cytrynowa,
  • biało-czerwona,
  • biało-czarna,
  • biało-płowa,
  • trójkolorowa.

Przedstawiciele tej rasy żyją średnio 12-15 lat.

Grzbiet psa jest silny, a klatka piersiowa szeroka. Kończy ją szablasty ogon z białą końcówką. Zaokrąglone na końcach uszy są nisko osadzone i wiszą. Głowa ma proporcjonalną budowę, jest osadzona na dość szerokiej muskularnej szyi. Brązowe oczy w ciemnej oprawie dodają uroku zwierzęciu.

Beagle  zdolny pies myśliwski

Czworonogi należą do dzikarzy. Cechuje je siła oraz wytrzymałość. Jednym z ich największych atutów jest perfekcyjny węch. Doskonale sprawdzają się w roli gończego. Pomagają w polowaniach na ptaki, dziki, jelenie, a także na lisy, króliki czy zające.

Świetnie radzą sobie też jako płochacze lub posokowce. Potrafią aportować z lądu oraz z wody. Myśliwi wykorzystują je do polowania w pojedynkę i do łowów w złai bądź w sforze. Ponadto psy uczestniczą w różnych próbach lub konkursach, prezentując swoje umiejętności.

Beagle   towarzysz człowieka i pomocnik służb mundurowych

Beagle są wykorzystywane przez służby mundurowe do wykrywania przemycanych narkotyków i żywności. Niektóre osobniki bardzo dobrze sprawdzają się w dogoterapii. Czworonogi z powodzeniem można wyszkolić na psa rodzinnego.

Przedstawiciele tej rasy są bardzo towarzyscy, źle znoszą samotność. W porównaniu do innych psów nie są zbyt czułe, ale lubią umiarkowane pieszczoty. To zwierzak idealny dla ludzi aktywnych, wyrozumiałych, konsekwentnych oraz cierpliwych. Wymaga sporo uwagi i czasu. Adopcję czworonoga odradzamy osobom, które sporo czasu spędzają w domu.

Beagle wymagają odpowiedniego szkolenia. Jedną z ważniejszych umiejętności jest prawidłowa reakcja na komendę przywołania. Wybierając się na spacer, koniecznie weźmy ze sobą smycz. Przyda się ona szczególnie w lesie czy w parku. Ze względu na silny instynkt łowiecki pies może nam uciec. Spacer albo bieganie po ogrodzie to zdecydowanie za mało dla zwierzęcia. Warto urozmaicić mu aktywność fizyczną. Po powrocie do domu powinien odpoczywać.

Beagle  kilka słów o zdrowiu oraz pielęgnacji

Wiele czworonogów należących do tej rasy cieszy się zdrowiem do ukończenia 16 roku życia.  Zwierzęta podobnie jak inne psy myśliwskie są narażone na dysplazję stawów biodrowych. Ponadto cierpią na dolegliwości okulistyczne czy padaczkę. Bardzo rzadko zdarzają się alergie. Najczęstsze choroby oczu to zwężenie kanalików łzowych oraz wypadanie gruczołu trzeciej powieki. W obu przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Beagle wykazuje wysoki stopień odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Uwielbia ruch na  świeżym powietrzu. Zimą oraz latem należy zadbać o to, by miał gdzie się schronić przed upałem czy mrozem.

Pies linieje dwa razy w roku, jednak traci włosie przez cały rok. Twarde włosy wbijają się w domowe tekstylia oraz meble tapicerowane. Podszerstek należy regularnie wyczesywać.

Czworonogi mają spory apetyt. Aby zapobiec nadwadze, warto zadbać o prawidłowo zbilansowaną na dietę. Z najbliższego otoczenia powinniśmy usunąć wszystko, co przypomina jedzenie.