Dzikarze

Dzikarze  psy myśliwskie używane w trakcie polowań na dziki

 

Dzikarze to grupa psów myśliwskich, do których należą przedstawiciele różnych ras. Mają drobną budowę, silne szczęki oraz zęby. W polskich okręgach łowieckich myśliwi najczęściej polują z:

terierami (III grupa FCI),

jamnikami (IV grupa FCI),

nordyckimi psami myśliwskimi (V grupa FCI),

płochaczami niemieckimi (VIII grupa FCI),

łajkami, karelskimi psami na niedźwiedzie oraz elklundami.

Wśród czworonogów biorących udział w trakcie polowań na dziki najbardziej cenione są psy gończe (VI grupa FCI). Są one niezawodne na terenach górskich. W naszym kraju najwyższe miejsce na podium zajmują: gończy polski, ogar polski, gończy alpejski oraz gończy słowacki.  Od kilku lat w Polsce w trakcie łowów na dziką świnię wykorzystuje się też wyżły. Dzikarze mogą pracować w pojedynkę, w parze albo w sforze.

Polowanie z dzikarzami  indywidualne łowy na dzika

Dzikarze interesują się wyłącznie dzikami. Czasami w trakcie polowań zaznaczają tropy innych zwierząt. Nigdy jednak nimi nie podążają. Psy należące do tej kategorii cechuje:

bardzo dobry węch,

wytrwałość,

odwaga,

perfekcyjna orientacja w terenie,

zwinność.

W łańcuchu łowieckim wzmacnia się u nich zdolność tropienia oraz głoszenia. Ze zwierzętami współpracuje się w trakcie polowań indywidualnych oraz zbiorowych. W drugim przypadku stawia się przed nimi również inne zadania.

W trakcie indywidualnych łowów pożądane są psy, które potrafią znaleźć oraz osaczyć dzika. Zazwyczaj oszczekują zwierzynę z bezpiecznej odległości. Bardzo rzadko ją atakują. Dzięki temu myśliwy może swobodnie podejść dzika, by później oddać skuteczny strzał.  W takiej roli najlepiej sprawdzają się jamniki, teriery, a także alpejskie gończe krótkonożne.

Podczas samotnych łowów najbardziej wartościowe są dzikarze, które koncentrują atak na kroczu czarnej zwierzyny. W takiej sytuacji dzik przysiada na zadzie. Gdy próbie się podnieść, by się obronić i uciec, pies ponownie go atakuje.

Polowanie z dzikarzami  zbiorowe łowy na odyńce

Na polowania zbiorowe myśliwi najchętniej zabierają ze sobą szpice oraz gończe. Przedstawiciele ras średnich doskonale radzą sobie w każdych warunkach. Należycie wykonują swoją pracę niezależnie od terenu i pogody. Na ich korzyść przemawia fakt, że wataha dzików po pewnym czasie naporu ucieka wprost w miejsce, w którym znajdują się   osoby uczestniczących w łowach. 

Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki na polowaniu, warto zabrać ze sobą od dwóch do kilku psów, które potrafią sprawnie przeszukać miot i wyprzeć zwierzynę w kierunku myśliwych. Dzikowie nie powinny gonić zwierzyny przez kilka godzin po całym terenie łowiska. Ważne, by zaraz po wykonanym zadaniu powróciły do podkładaczy. Na tropach psy mogą pracować do momentu osaczenia żywego dzika albo odnalezienia martwego.