Terrier Myśliwski

Terrier szkocki  co warto wiedzieć o tym psie myśliwskim?

Terrier szkocki mierzy ok. 24-28 cm, a jego waga wynosi nieco ponad 10 kg. Ich znakiem rozpoznawczym są krótkie nogi oraz niski wzrost. Sierść jest półdługa oraz szorstka, przylega do ciała. Ich umaszczenie może być czarne, pszeniczne albo pręgowane. Należy je regularnie trymować i szczotkować.

Szkoty cechuje siła i odporność. Perfekcyjnie sprawdzają się w trakcie polowań na borsuki i lisy. Doskonale radzą sobie w każdych warunkach. Czworonogi są niezwykle inteligentne. Mają bardzo dobrą pamięć. Szybko zapamiętują komendy, a także swoich wrogów i przyjaznych im ludzi.

Przedstawiciele tej rasy przywiązują się do właściciela, jednak nie lubią okazywać uczuć. Charakterne zwierzęta wymagają konsekwencji w wychowaniu, ponieważ cechuje je upór i cenią sobie samodzielność. Silny instynkt łowiecki sprawia, że chętnie kopią dziury w ogrodzie oraz gonią inne zwierzęta.

Niektóre szkoty cierpią na osteopatię czaszkowo-żuchwową. W wielu przypadkach problem znika samoistnie. Niestety nie jest to regułą. Stosunkowo rzadko zwierzęta borykają się z zespoleniem wątrobowym, które skutkuje zatruciem całego organizmu. Polskim hodowcom udało się wyeliminować scotty ramp, czyli chorobę układu nerwowego polegającą na drżeniu mięśni oraz zaburzeniach motorycznych.

Terrier walijski  czym charakteryzuje się pies myśliwski z grupy dzikarzy?

Terriery walijskie osiągają ok. 39 cm wzrostu, a ich masa ciała wynosi ok. 10 kg. Ich szata jest twarda, gęsta oraz przylegająca do ciała. Jej kolor może mieć odcień podpalonej czerni lub z domieszką szarości. Warto dodać, że szczenięta rodzą się całe czarne. Suki są trochę ciemniejsze od psów. Podszserstek tworzy skuteczną warstwę izolacyjną. Cechuje je zwarta budowa oraz silny kościec.

W klasyfikacji FCI teriery walijskie znajdują się w III grupie w sekcji pierwszej. Odważne i łatwe w prowadzeniu psy towarzyszą myśliwym w polowaniach na dziki oraz lisy. Dzikarze biorą udział również w konkursach. Dobrze radzą sobie też w agility.

Przedstawiciele tej rasy są uparte, energiczne i pracowite. Ich właściciel powinien być łagodny, stanowczy oraz konsekwentny, gdyż pupile uwielbiają stawiać na swoim. Towarzyskie czworonogi nie lubią być tarmoszone. Lepiej dopilnować dzieci, by tego nie robiły. Zwierzęta mogą zaatakować inne psy, gdy zostaną do tego sprowokowane.

Welsh szybko się uczą. Warto z nimi pracować już od wieku szczenięcego. Dzięki temu łatwiej jest je ujarzmić. Psy potrzebują sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Zmęczone odpoczywają w domu, a opiekun nie musi się obawiać, że terrier z nudy zniszczy mieszkanie.

Walijczyki to psy, które spełnią oczekiwania młodych energicznych osób, które są w stanie poświęcić zwierzęciu sporo czasu, a przy okazji nie dadzą się zdominować. Na jego adopcję najlepiej zdecydować się wtedy, gdy będzie to nasz kolejny czworonóg. Tę rasę odradzamy osobom w podeszłym wieku. Czworonogi ze względu na rozwinięty instynkt łowiecki źle czują się w mieście. Mogą gonić jednoślady, dzieci i koty, dlatego lepiej unikać z nimi dużych skupisk.

Terriery pochodzące z Walii nie linieją. Tracą systematycznie włosie. Jeśli będziemy je regularnie trymować, w domu nie będzie prawie wcale sierści. Należy je też regularnie czesać. Ten prosty zabieg ułatwi wymianę włosów. Co ciekawe, wiele walijczyków cieszy się dobrym zdrowiem, aż do śmierci.

Terrier irlandzki  najważniejsze informacje

Terrier irlandzki to pies mierzący ok. 43-47 cm i ważący 11-13 kg o rudym umaszczeniu oraz długiej szacie. Czworonóg jest mocno zbudowany. Jego uszy są zgięte w kształcie litery „V”. Z małych brązowych oczu bije inteligencja.

Irlandy doskonale radzą się w trakcie polowań na lądzie, a także w wodzie. Uczestniczą w zbiorowych łowach i w polowaniach z bronią na różne zwierzęta łowne. Można je nauczyć aportowania postrzelonych ptaków. Odważne psy rzadko przejawiają agresję. Jeśli wyczują zagrożenie, atakują intruza. Nadają się jako psy stróżujące.  Ma bardzo łagodne usposobienie.

Przedstawiciele tej rasy potrzebują dużej intensywnej dawki ruchu. Jeśli im ją zapewnimy, poradzą sobie w mieście, a w domu będą bardzo spokojne. Zwierzęta są grzeczne i przywiązane do właściciela, czasem jednak chcą pokazać swoją niezależność. Terriery irlandzkie lubią się bawić z dziećmi. Prawidłowo ułożony dogaduje się też z domowymi kotami.

Irlandzka rasa jest jedną z niewielu, które mogą się poszczycić bardzo niskim obciążeniem chorobami genetycznymi. Bez obaw można go karmić tak samo, jak inne psy. Jedzenie możemy zrobić sami lub kupić gotową karmę.