Pies Gończy Polski

Pies gończy polski  jak wygląda ogar Pawłusiewicza?

Pies gończy polski mierzy w kłębie ok. 50-59 cm. Jego masa ciała waha się od 20 do 30 kg. Średniej wielkości czworonogi mają zwartą budowę ciała, proste kończyny oraz szeroką klatkę piersiową. Sztywna gładka sierść sprawia, że przedstawiciele tej rasy myśliwskiej prezentują się bardzo elegancko. Podszerstek z połyskiem zapewnia im komfort termiczny. Okrywa włosowa na uszach i głowie jest bardzo delikatna w dotyku.

Umaszczenie psa przyjmuje różne kolory. Zgodnie ze wzorcem może być ono czekoladowe, czarne bądź jasnorude. Ostatni wariant jest jednak rzadko spotykany.

Kilka słów o charakterze psa gończego polskiego

Ogary Pawłusiewicza są energiczne, czułe, a także temperamentne. Potrzebują pracy oraz aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Czworonogi należące do tej rasy są inteligentne. Cechuje je również upór. Prawidłowo prowadzone przez właściciela stają się czułe i oddane. Od opiekunów wymaga sporej uwagi.

Jedną z zalet psa gończego polskiego jest zrównoważony charakter. Jeśli zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczenia umysłowe, chętnie odpoczną z nami na kanapie przed telewizorem. Warto podkreślić, że do obcych podchodzi z dystansem. Szczeka na wszystkich, ale nikogo nie atakuje. Przedstawiciele tej rasy nie nadają się na psy do towarzystwa. Znudzone potrafią zniszczyć to, co znajduje się w pobliżu.

Pies gończy polski  rodzimy pies myśliwski

Sporo osobników należących do tej rasy dobrze czuje się w wodzie. Z przyjemnością pływają oraz aportują. Mają bardzo dobrze rozwinięty węch. Silny instynkt łowiecki sprawia, że perfekcyjnie sprawdzają się w mantrailingu. Jest to forma tropienia górnym wiatrem człowieka na podstawie zapachu. Ta umiejętność jest wykorzystywana przez służby mundurowe.

Gończe polskie są szkolone również na tropowce, dzikarze czy posokowce. Prezentują swoje zdolności w trakcie rozmaitych konkursów. Czworonogi świetnie odnajdują się w towarzystwie ludzi uprawiających jogging oraz jeżdżących na koniu albo na rowerze. Warto w tym miejscu podkreślić, że zwierzęta da się wyszkolić w taki sposób, aby nie uciekły za zwierzyną w trakcie spaceru po lesie. Właściciele powinni zadbać o to, żeby pies minimum raz w tygodniu mógł się wybiegać w otwartej przestrzeni.

Pies gończy polski  kilka słów o zdrowiu

Przedstawiciele tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem nawet do ukończenia 15 roku życia. Zwierzęta nie są obciążone chorobami genetycznymi. Stosunkowo często cierpią na infekcje uszu, dlatego trzeba je regularnie kontrolować. Ponadto energiczne psy są narażone na urazy ścięgien oraz łap.

Pies gończy polski  dieta i pielęgnacja

Gończe polskie wymagają dobrze zbilansowanej diety. Przy wzmożonym wysiłku posiłki powinny być bardziej kaloryczne. Jeśli zdecydujemy się na domową dietę, należy pamiętać o dodatkowej suplementacji, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Zaleca się, by czworonogi czesać raz w tygodniu. Zwierzęta kąpie się tylko wtedy, gdy występuje taka konieczność. Właściciele powinni dużą wagę przykładać do higieny uszu. Pazury obcina się w razie potrzeby. W podobny sposób czyści się oczy.