Tchórz zwyczajny - największy przedstawiciel z rodziny łasicowatych

Tchórz ma wydłużone ciało o długości 29-45 cm. Ogon mierzy 11-17 cm, a waga waha się od 0,5 do 2 kg. Samce są 2 razy cięższe od samic. Zwierzę ma małe oczy, szeroko rozstawione zaokrąglone uszy, małą głowę oraz krótkie kończyny.

Wierzchnie futerko jest żółtawe. Ościste włosy są ciemnobrązowe, a wełniste żółte. Z kolei ogon, kończyny i  spód ciała mają czarną barwę. Pysk oraz skronie są białe, a ciemię i czoło mają żółtawy odcień. Uszy z białymi obrzeżami tworzą z pozostałymi elementami twarzy maskę. Samice mogą mieć nawet 10 par sutek, większość z nich ma ok. 5.

Drapieżniki linieją 2 razy w roku, wiosną i jesienią. Futro traci blask oraz przerzedza się pod koniec sezonu zimowego. Letnia osnowa włosowa wyrasta najpierw na głowie, a także na łapach. Wiosenna linka kończy się w kwietniu, z kolei jesienna trwa od października do listopada.

Tchórz pospolity - gdzie występuje i jaki tryb życia prowadzi?

Tchórze żyją w Eurazji. W Polce jest bardzo dużo. Drapieżniki dobrze czują się w śródpolnych laskach. Lubią krzewiaste tereny sąsiadujące ze zbiornikami wodnymi oraz pola. Można je spotkać również w:

 • stodołach,
 • stertach zbóż,
 • szopach,
 • stosach kompostowych lub nawozowych,
 • wielu obiektach znajdujących się blisko ludzi.

Zwierzęta żywią się przede wszystkim gryzoniami myszowatymi oraz szczurami. Nie gardzą żmijami. Ich pokarm stanowią też płazy takie jak ropuchy czy żaby. Jego pożywienie składa się również z:

 • ptaków,
 • raków,
 • owadów,
 • padliny,
 • królików,
 • chomików,
 • piżmaków.

Tchórze zakładają swoje spiżarnie, w których magazynują owoce i swoje ofiary. Są aktywne nocą.

Drapieżniki prowadzą rodzinne życie. Stare osobniki bawią się, a także polują z młodymi. Mają dobrze rozwinięty zmysł wzroku oraz słuchu. Ich głos jest bardzo urozmaicony. Potrafią się wspinać po drzewach oraz ścianach. Szybko się poruszają, same kopią nory składające się z komory i korytarza, a także świetnie pływają czy nurkują. Chętnie adaptują nory swoich ofiar. Ich terytorium ma charakter sezonowy. Jesienią zaczynają prowadzić samotne życie.

Tchórz - okres rozrodczy i rozwój

W trakcie rui samice okazują swoją gotowość, nastawiając kark. Cieczka rozpoczyna się w marcu i kończy z początkiem maja. Kopulacja trwa ok. 60 minut, a ciąża 41-42 dni. Tchórze mają 1 miot w ciągu roku. Na świat przychodzi 3-9 młodych. Potomstwo rodzi się w maju-czerwcu z zamkniętymi oczami, które otwierają się po 23-24 dniach. Ich włosy są wełniste, mają jasnoszary odcień.

Laktacja trwa 4-5 tygodni. Zwierzęta stają się samodzielne po 3 miesiącach. Osiągają dojrzałość płciową w 9 miesiącu życia, według niektórych źródeł dopiero w 2 roku życia. Tchórze w hodowlach żyją 8-12 lat, natomiast żyjące na wolności 4-5 lat. Ich wiek ocenia się na podstawie słoi cementu widocznych na szlifach zębów. Drapieżnik broni się przed wrogiem silnie cuchnącą wydzieliną, którą wyrzuca na odległość kilku metrów z gruczołów przyodbytowych.

Tchórz - okres polowań

Na tchórze poluje się przy okazji polowań na inne zwierzęta. Specjalne łowy są organizowane, gdy drapieżnik powoduje poważne straty w hodowlach dropiu. W takiej sytuacji wykorzystuje się zasadzkę albo wabi się zapachem.

W takcie polowań można korzystać z amunicji śrutowej i broni gładkolufowej. Okres polowań rozpoczyna się 1 września, a kończy 31 marca. Na terenach, w których występują cietrzewie bądź głuszce, łowy są dozwolone przez cały rok.