Jamniki

Jamniki  jedne z najstarszych psów myśliwskich

Jamniki to niewielkie psy myśliwskie, które odznaczają się sprytem, zaangażowaniem pracowitością oraz odwagą. Przedstawicieli tej rasy zalicza się do norowców. Świetnie radzą sobie w trakcie polowań na drobną zwierzynę łowną. Z łatwością dostają się do trudno dostępnych miejsc. To daje im przewagę nad dużymi psami.

Przedstawicieli tej rasy dzieli się na trzy grupy ze względu na rozmiar i masę ciała:

  • jamniki królicze,
  • jamniki normalne,
  • jamniki miniaturowe.

Czworonogi klasyfikuje się też ze względu na długość sierści. Ten podział przedstawia się następująco:

  • jamniki długowłose,
  • jamniki krótkowłose,
  • jamniki szorstkowłose.

Odmiana krótkowłosa pochodzi z Niemiec. Przedstawiciele tej grupy mają krótką, połyskującą, gęstą sierść i spiczaste ogony, Ich umaszczenie może być podpalane albo zwykłe. Występuje w różnych kolorach (od żółtoczerwonego do czarnego). Psy polują w norze oraz zaganiają zwierzynę. Warto dodać, że czworonogi rozkopują szybko norę, jeśli okazuje się zbyt mała.

Długowłose osobniki mają szatę w różnych barwach. Okrywa włosowa jest miękka i pofalowanych. Na szyi oraz na tułowiu włosy są proste. Rzadziej uczestniczą w polowaniach niż ich kuzyni o krótkiej sierści.

Jamniki szorstkowłose mają obfite brwi. Ich ogon jest bardzo mocno owłosiony. Szata zwierząt jest szorstka oraz gęsta. Silnie przylega do ciała.

Jamniki  za co cenią ich myśliwi?

Psy myśliwskie należące do tej rasy są inteligentne, aktywne i żywe. Czworonogi są doceniane za nieustępliwość, a także za odwagę. Niezależne psy wymagają konsekwentnych właścicieli. Gdy opiekunowie traktują je jak maskotki, stają się złośliwe.

Jamniki są obdarzone silnym instynktem myśliwskim. Podczas spaceru chętnie polują na małe zwierzęta. Z przyjemnością kopią też doły w ziemi. Tłumienie w nich naturalnych instynktów nie jest dobrym rozwiązaniem.

Psy w trakcie polowania czasem zaskakują myśliwych swoją odwagą oraz samodzielnością. Za wszelką cenę dążą do wyznaczonego celu, poszukując najlepszych sposobów na ich osiągnięcie. Ze względu na bardzo dobrze rozwinięty węch przedstawicieli tej rasy szkoli się także na posokowce. Świetnie radzą sobie w tropieniu postrzelonej zwierzyny po zapachu farby.

Jamniki  na jakie choroby są narażone?

Właściciele czworonogów powinni chronić je przed otyłością. Należy zadbać o ich regularną aktywność fizyczną. Spacery są najbardziej wskazane. Odradza się natomiast chodzenie po schodach. Zwierzęta są narażone m.in. na: problemy z kręgosłupem, zwichnięcie rzepki, padaczkę, a także na kataraktę czy PRA. Wypadnięcie albo przesunięcie dysku może skutkować kłopotami z wypróżnianiem, porażeniem kończyn, a nawet zanikiem mięśni.

Jamniki  jak je pielęgnować?

Psy powinno się regularnie czesać. Starszym osobnikom, które mniej spacerują, warto podcinać pazury. U młodych psów takiej konieczności nie ma. Czworonoga należy raz w miesiącu wykąpać. To dobry wybór, jeśli zastanawiamy się nad wyborem pierwszego psa.