Kooikerhondje

Kooikerhondje jak wygląda płochacz holenderski?

Kooikerhondje jest mało popularny w Polsce. Większość płochaczy holenderskich mieszka w Holandii. Samce mierzą mniej niż 40 cm, samice są trochę mniejsze. Prosta średniej długości sierść może delikatnie falować.  Na kończynach, uszach oraz ogonie widnieją pióra. Umaszczenie jest  rudo białe. Na czole znajduje się biała strzałka. Końcówka ogona również jest biała. Oczy powinny być otoczone czarną obwódką. Nie jest to jednak element obowiązkowy.

Jaki charakter ma płochacz holenderski?

Płochacz holenderski towarzyszy myśliwym w trakcie łowów na ptactwo wodne. Na co dzień jest wykorzystywany do polowania na niewielkie zwierzęta, głównie szczury. Czworonóg doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Przywiązuje się do właścicieli, okazuje swoje uczucia. To niezwykle łagodne i serdeczne zwierzę.

Energiczny pupil wymaga ruchu na świeżym powietrzu. Po wzmożonej aktywności fizycznej chętnie odpoczywa w domu. Inteligentne osobniki nie akceptują agresji. Przemoc utrudnia ich szkolenie.

Płochacz holenderski co warto wiedzieć o jego zdrowiu?

Psy holenderskie nie są obciążone chorobami genetycznymi. Cieszą się dobrym zdrowiem. U niektórych osobników zdarza się skaza krwotoczna. Decydując się na tego psa, warto pamiętać o regularnych badaniach krwi oraz o szczepieniach.

Jak pielęgnować psa holenderskiego?

Sierść kooikerhondje’a należy regularnie szczotkować. Zabieg warto wykonać po spacerze do lasu czy parku. W niektórych wypadkach czesanie raz w tygodniu w zupełności wystarcza.

Dieta zwierzęcia powinna być dopasowana do stylu życia. Pupile, które trenują albo polują, mają większe zapotrzebowanie energetyczne. Dobrym wyborem są karmy pozbawione zboże. Osoby, które preferują dietę BARF, powinny poświęcić więcej uwagi, żeby prawidłowo skomponować posiłki.