Cocker spaniel amerykański i Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel amerykański jak wygląda płochacz?

Cocker spaniel amerykański mierzy 34-39 cm, a jego waga waha się od 7 do 14 kg. Lekko falująca sierść jest krótsza na głowie i dłuższa na tułowiu. Przyjemne w dotyku włosie jest bardzo delikatne. Jego maść zgodnie ze wzorcem może być:

  • podpalana (od jasno kremowego odcienia do ciemnoczerwonego);
  • łaciata (czarno-biała, rudo-biała; dopuszczalne 2 lub więcej kolorów);
  • cała czarna lub czarna z podpalaniem;
  • jednolita (od jasno kremowej, przez ciemnoczerwoną po czekoladową barwę) albo jednolita z podpalaniem.

Czworonogi żyją zazwyczaj 12-14 lat.

Cocker spaniel amerykański kilka słów o charakterze najmniejszego psa myśliwskiego

Przedstawiciele tej rasy są przyjaźnie nastawienie do ludzi. Przywiązują się do właścicieli. To idealny zwierzak dla osób, które dużo czasu spędzają w domu. Polecamy go rodzinom z dziećmi. Pupil akceptuje inne zwierzęta domowe.

Czworonogi są energiczne i ciekawe świata. Uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Od człowieka wymagają zainteresowania, czułości oraz zabawy. Nie są agresywne i nie niszczą wyposażenia domu.

Cocker spaniel amerykański co warto wiedzieć o jego zdrowiu?

Osobniki należące do tej rasy są narażone na dysplazję stawów biodrowych, padaczkę, wady serca, a także na choroby oczu i alergie. Niewłaściwa pielęgnacja zwiększa ryzyko zapalenia uszu oraz odkładania się kamienia nazębnego. Aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, warto zadbać o dietę pupila.

Cocker spaniel amerykański jak go pielęgnować?

Psy wymagają regularnych kąpieli. Należy je myć tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Codziennie trzeba wyczesywać sierść pupila. Po spacerze należy skontrolować włosie i wyciągnąć z niego liście, patyki i inne elementy.

Uszy oraz oczy czworonoga trzeba systematycznie przemywać. Pazury warto regularnie przycinać. Zwierzę ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Z tego powodu pielęgnacja uzębienia jest bardzo istotna.

Cocker spaniel angielski jak go rozpoznać?

Cocker spaniel angielski to średniej wielkości płochacz. Suki osiągają 38-39 cm w kłębie, a samce 39-41 cm. Ich waga waha się od 13 do 14,5 kg. Czworonogi mają półdługą sierść. Jedwabisty włos przylega do ciała, porasta całe tylne kończyny a przednie pokrywa do wysokości stawów skokowych. Zwierzęta mają podszerstek, który zapewnia im komfort termiczny w każdych warunkach pogodowych.

Zgodnie ze wzorcem umaszczenie może być jednokolorowe, dwukolorowe albo trójbarwne. Osobniki należące do tej rasy mogą być czarne, złote, rude, a także niebieskie, czekoladowe czy cytrynowe. Występują podpalania oraz nakrapiania. Można spotkać psy czarno-białe, brązowo-białe, biało-cytrynowe i biało-pomarańczowe.Na długich uszach sierść może być pofalowana. Na pozostałych częściach ciała włos powinien być prosty.

Cocker spaniel angielski jakie ma usposobienie?

Przedstawiciele tej rasy są oddani właścicielom. Cechuje je delikatny charakter. Świetnie dogaduje się z dziećmi, preferuje jednak starsze maluchy. Akceptuje też inne zwierzęta domowe. Żywiołowe pupile mają silny instynkt myśliwski oraz duży temperament. Czworonogi są zazwyczaj łagodne. U samców występuje czasem „zespół wściekłego coockera”. Incydent trwa krótka i najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne.

Cocker spaniel angielski na co choruje?

Cocker spaniele angielskie doskonale radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych, jak na prawdziwego psa myśliwskiego przystało. Płochacze zmagają się z dysplazją stawów biodrowych oraz chorobami oczu. Niektóre osobniki zmagają się też neftopatią rodzinną. Z tego powodu warto zapytać hodowcę o przeprowadzone badania. Z reguły psy cieszą się dobrym zdrowiem.

Cocker spaniel angielski pielęgnacja

Osobniki należące do tej rasy wymagają systematycznego wyczesywania sierści oraz regularnej kontroli uszu. Zwierzęta należy przycinać w odpowiedni sposób, nie można go golić. Ze względu na skłonność do tycia, właściciele powinni zwracać uwagę na kaloryczność posiłków i dbać o aktywność fizyczną.