Lis - jak wygląda najpospolitszy drapieżnik w Polsce?

Lis ma długi tułów i stosunkowo krótkie kończyny. Ciało drapieżnika ma 90 cm długości, a   ogon ok. 40 cm. Wysokość w kłębie wynosi 40 cm. Zwierzę waży ok. 7 kg. Puszysta kita jest ruda z wierzchu, szarawy odcień ze spodu oraz białą końcówkę.

Lisy mają ostro zakończone pyski i  czarne trójkątne uszy. Tylnie kończyny są 6-palczaste, a przednie 5-palczaste. Ok. 6 cm od nasady kity znajduje się gruczoł zapachowy. Wierzch tułowia jest rudy, a spód biały. Zmienność ubarwienia jest spora. Z tego powodu osobniki z tego gatunku różne się nazywają. Wśród najpopularniejszych nazw wymienia się krzyżaka oraz węglarza.  Na zimę futro gęstnieje i staje się dłuższe. Linka ma miejsce w kwietniu-maju, a także na jesieni.

Zwierzęta są bardzo zwinne i skoczne. Dzięki temu doskonale pływają, a także bez problemu przeskakują ogrodzenia.

Lis - jaki prowadzi tryb życia i gdzie można go spotkać?

Lisy większość życia spędzają samotnie. Wyjątek stanowią okres godowy i czas, w którym wychowują młode. Zwierzęta w słoneczne dni wygrzewają się w słońcu, zaszywają się w zaroślach oraz zagajnikach, dobrze czuja się w odnowionych drzewostanach. Jesienią wybierają na miejsce wypoczynku pole. Gdy pada deszcz albo śnieg lub wieje silny wiatr, chowają się w norze.

Lisie nory znajdują się w:

 • gęstych zagajnikach,
 • gęstym podszyciu leśnym,
 • młodnikach,
 • drągowinach.

Można je znaleźć również pod gęstymi żywopłotami. Często zasiedla nory borsuka.

Lisy dobrze czują się na łąkach, polach i w mniejszych lasach. W dużych kompleksach leśnych osiedlają się na obrzeżach. Można je spotkać na terenie całej Polski.

Drapieżniki są aktywne zazwyczaj nocą. Żywią się gryzoniami myszowatymi, owadami, ślimakami, a także padliną czy robakami. Czasem polują na zające, króliki albo ptaki. Ich pokarmem są też owoce. Zwierzęta przeszukują również śmietniki oraz wysypiska śmieci. Zapasy żywnościowe zakopują w ziemi.

Lis — kilka słów o cieczce i rozmnażaniu

Okres godowy lisów przypada na styczeń-luty. W czasie rui wśród samców tworzy się hierarchia socjalna. Na pozycję w piramidzie wpływają:

 • kondycja fizyczna,
 • wiek,
 • temperatura ciała.

Kopulacja trwa maksymalnie 25 minut. Odbywa się pod gołym niebem.

Ciąża trwa od 50 do 52 dni. Liszki mogą mieć dzieci od kilku ojców w jednym miocie. Młode przychodzą na świat w kwietniu-maju. Matka rodzi się 3-8 młodych osobników. Oczy lisiątek są na początku zamknięte, otwierają się po 12-15 dniach. Niedoliski zmieniają futerko po 6 tygodniach. Osłona włosowa młodych lisiąt jest na początku niebieskoszara, później przybiera szarobrązową barwę. Lisy stają się samodzielne po 3-4 miesiącach. Osiągają dojrzałość płciowa w 9-10 miesiącu.

Laktacja trwa 6 tygodni. Po 3 tygodniach od urodzenia potomstwo otrzymuje do jedzenia również mięso. Drapieżniki żyją ok. 10-12 lat. Ich wiek stwierdza się na podstawie  starcia górnego zęba trzonowego oraz siekaczy. W tym celu liczy się cement, a także zębinę na szlifach zębów.

Lis - okres polowań

Polowanie na lisy odbywa się od 1 czerwca do 31 marca. Na terenie, w którym w ciągu 2 ostatnich lat zasiedlano kuropatwy, bażanty albo zające, łowy odbywają się przez cały rok.

Tropy lisów są podłużne. Owalne ślady głównej i czterech poduszek palczastych razem z pazurami mają 5 cm długości, ich szerokość wynosi 4,5 cm. Dwa odciski lekko rozstawione obok siebie oznaczają wolny bieg, a tropy tylnych kończyn odciśnięte przed przednimi wskazują na ucieczkę.

Myśliwi polują na lisy, korzystając z następujących technik:

 • zastawianie pułapek,
 • zasiadka przy padlinie,
 • polowanie z nagonką,
 • polowanie przy norze,
 • szukanie z legawcem,
 • polowanie na wabia.

Skutecznie ustrzelone zwierzę podnosi kitę do góry. Do drapieżnika należy ostrożnie podejść z naładowaną bronią. Czasem zdarza się, że postrzelony lis stara się uciec albo gryzie w rękę myśliwego. Zwierzę należy dobić kijem, uderzając w gardło bądź w nasadę nosa.