Psy towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna, właściwie od tysięcy lat i trudno dziś wyobrazić sobie, by mogło być inaczej. Popularne stwierdzenie, że „pies najlepszym przyjacielem człowieka” nie jest tylko pustym sloganem – psy to naprawdę niezrównani przyjaciele i kompani, którzy nigdy nie zawodzą i zostają z Tobą, mimo wszystko. Psy myśliwskie, dzięki swojemu instynktowi łowczemu, od zawsze towarzyszyły myśliwym. Razem z nimi nasi przodkowie opanowali sztukę polowania do perfekcji. Nauczyli się polegać na sobie nawzajem, dzięki czemu udało się im zapanować nad przyrodą. Będąc w posiadaniu psa – warto z nim pracować, by był dla nas najlepszym partnerem w terenie. Do jakich zadań w takim razie można wykorzystać psy myśliwskie?

Co to jest kynologia?

Samo słowo pochodzi od języka starogreckiego i jest połączeniem dwóch wyrazów: kyon, które odnosi się do psa oraz logos, które oznacza naukę. Kynologia jest więc niczym innym, jak nauką o psach. W słownikach wyrazów obcych Władysława Kopalińskiego znajdziemy definicję kynologii jako „nauki o psie, jego hodowli i tresurze”, jednak w dzisiejszych czasach trudno uznać ją za szczególnie adekwatną. Żaden miłośnik psów nie myli już ich szkolenia z tresurą, chociaż kynolodzy faktycznie zajmują się kształtowaniem nowych psich ras i dopracowywaniem tych już istniejących. Kynologia to bardzo kompleksowa i co za tym idzie, szeroka dziedzina wiedzy. Kynolog jest osobą, która w swojej pracy łączy wiedzę z wielu dziedzin, to jest z biologii, chemii, genetyki, anatomii zwierząt, fizjologii zwierząt, psychologii i podstaw ich rozrodu.

Kynologia łowiecka

Kynologia łowiecka uznawana jest za naukę, która zajmuje się nie tylko hodowlą i tresurą, ale także zgłębianiem wiedzy o biologii i behawioryzmie psów myśliwskich. Od wielu lat myśliwi wyprawiają się na polowanie w towarzystwie psów, a ich rola jest często wręcz nieoceniona. Dobór odpowiednich psów rasowych do polowań na konkretną zwierzynę, a także wychowanie i trening psów jest niesamowicie ważny. Każdy myśliwy polujący z psami powinien mieć także podstawową wiedzę z dziedziny kynologii, co pozwoli mu na zrozumienie zachowań psiego towarzysza i usprawnienie wspólnej pracy. Kynologia łowiecka to obecnie także hobby, które polega na budowaniu relacji i pracy z psem, również myśliwskim. Podczas polowań psy myśliwskie pełnią zróżnicowane funkcje. W kynologii myśliwskiej rozróżnia się psy ze względu na ich przeznaczenie podczas polowanie, tj.:

  • Wyżły – psy do aportowania i wyszukiwania zwierzyny

  • Dzikarze – psy do polowania na dziki

  • Norowce – psy wyspecjalizowane w wypłaszaniu lisów i królików

  • Tropowce – psy tropiące zwierzynę po śladach, które pozostawiła

  • Gończe – psy do pogoni za zwierzyną

  • Posokowce – psy doskonale wyszukujące postrzeloną zwierzynę czarną i płową

  • Płochacze – psy naganiające zwierzynę drobną

Kynologia wiedza o psie

Kynologia łowiecka to dziedzina, w której, aby stać się specjalistą, należy poświęcić bardzo dużo czasu na naukę. Warto wówczas wziąć pod uwagę również czas, poświęcony na teoretyczne i praktyczne aspekty pracy z psem. Coraz popularniejsze są także specjalistyczne studia w zakresie kynologii. Dobry kynolog posiada wiedzę z zakresu biologii, weterynarii, a także behawiorystyczną. Przygotowanie do konkursów bądź do pracy myśliwskiej zależne jest od charakteru psa, a także szybkości z jaką przyswaja on nowe umiejętności. Jeśli jeszcze nie jesteś właścicielem żadnego psa – warto dokładnie przemyśleć do jakiej pracy myśliwskiej będziesz go wykorzystywał i jaka rasa będzie odpowiednia. Równie istotne jest wybranie odpowiedniej hodowli FCI, która specjalizuje się w psach myśliwskich. W takich hodowlach psy przechodzą pogłębiona specjalizację pod kątem myśliwskim. W hodowli możemy dobrać psa sprawdzając jego reakcję na bodźce. Możemy też poprosić hodowcę o pomoc w doborze osobnika, który będzie spokojny i nie będzie wykazywał lęku, czy przesłanek nieposłuszeństwa. Warto jednak pamiętać, że charakter psa będzie zależał również od tego, jakie warunki będzie miał zapewnione. Skoro już opiekujemy się psem, zanim przystąpimy do właściwego szkolenia, dobrze jest oswajać go z realiami, panującymi podczas polowania.