Potrawy z dziczyzny

Kuchnia myśliwska to przede wszystkim pełnia smaków. Składa się na nią dobre gatunkowo, świeże mięso oraz aromatyczne przyprawy. Mięso to pochodzi od zwierzyny łownej oraz ptactwa, przyprawy z kolei z natury czyli z lasu. W Polsce tradycja i kultura łowiecka rozwijana jest od dawna. W ponad tysiącletniej historii naszego państwa kształtowały się różnorodne formy zwyczajów i ceremoniału łowieckiego. Myśliwi w Polsce do dziś tworzą wspólny łowiecki dorobek. Od wielu lat przekonują, że nic tak nie smakuje, jak samodzielnie zdobyte pożywienie, przygotowane z największą starannością i dbałością o każdy szczegóły… Wcale to nikogo nie dziwi! Dzikie mięso przyrządzone w odpowiedni sposób to jakość sama w sobie. Nie można zapomnieć jednak, że łowiectwo to nie tylko skuteczne polowanie na zwierzynę; jest to również wiedza, dotycząca pewnych czynności i procedur związanych z właściwym podejściem do mięsa zaraz po jego zdobyciu, a także znajomością sekretnych receptur, które to królują na polskich stołach od dawna i zmieniają dzikie mięso w prawdziwy rarytas. Wspaniałe polskie puszcze i lasy od wieków zamieszkują sarny, jelenie, łosie, dziki, zające i ptactwo, które w dawnych czasach niezwykle często gościły na stołach bogaczy. Wspólne polowania szlachty oraz królewskie łowy jesienią i zimą były wówczas ważną okazją do spotkań towarzyskich, a także stanowiły preludium do kilkudniowych uczt, na które zjeżdżali goście z najdalszych zakątków kraju. Dzisiaj kuchnia myśliwska to połączenie tradycji i nowoczesnych trendów kulinarnych, które tworzą niesamowitą fuzję smaków.

Dziczyzna: potrawy z dzika, potrawy z sarny i nie tylko

Dziczyzna to mięso doskonałe do pieczenia, duszenia i grillowania. Jest wyjątkowo smakowita i aromatyczna przez to, że jest to faktycznie mięso w pełni ekologiczne. Ze względu na to, że jest ona jednym z filarów kuchni polskiej – warto ją znać. Najczęściej poluje się, a co za tym idzie, także oporządza i przygotowuje dziki. Głównie ze względu na to, że sezon na nie trwa cały rok. Jednak mięso z dzika może mieć zupełnie inne walory smakowe w zależności od tego, z jakiego regionu pochodzi – osobniki żerujące na polach będą zdecydowanie bardziej tłuste, aniżeli te żywiące się jedynie w lasach. Równie często, co na dzika, myśliwi polują także na sarnę lub koziołka, których mięso jest zdecydowanie chudsze. Mimo to, szlachetne i po przygotowaniu niesamowicie kruche. Tak samo, jak w przypadku mięsa z jelenia lub z daniela. Jest ono bardzo delikatne i dlatego wysoko cenione wśród koneserów, podobnie jak dobrej jakości wołowina. Jeśli chodzi o ptactwo łowne w Polsce to także nie pozostawia wiele do życzenia. Myśliwi polują tu głównie na bażanty, ale także na dzikie kaczki oraz gęsi, głuszce i cietrzewie. Z ptasiego mięsa przygotowywać można niepowtarzalnej jakości skrzydełka lub esencjonalny bulion.

Mięso z dzika przepis/ Dziczyzna przepisy

Obecnie dziczyzna znacznie rzadziej króluje na polskich stołach, i to nie tylko dlatego, że Polacy jedzą mniej mięsa, ograniczając je ze względów zdrowotnych lub etycznych. Pokutuje przekonanie, że to mięso wymagające skomplikowanego przyrządzania, a nie każdy ma czas, by posiłek planować kilka dni wcześniej. Warto zadać sobie jednak trochę trudu, ponieważ dobrze przygotowana dziczyzna to prawdziwe… Niebo w gębie! Jednak co bardzo istotne… Po udanym polowaniu, zdobyczą trzeba się odpowiednio zająć. Zwierzę należy oprawić wówczas w taki sposób, aby nie naruszyć niektórych narządów, spuścić krew oraz w odpowiednich warunkach przetransportować do weterynarza na zbadanie obecności chorób i pasożytów niebezpiecznych dla człowieka. Następnie mięso można od razu rozbierać, mrozić, nadziewać na ruszt, a uprzednio zamarynować. Wyjątkowy smak z pewnością zapewni dzika odmiana mięty, szałwii, kolendry, gorczycy, jak również liści wiśni lub dębu. Ich stosowanie to tradycyjna technika przyrządzania dzikiego mięsa, która mimo upływu wielu lat nadal nie straciła na swej jakości. Wręcz przeciwnie, w taki sposób przygotowane mięso to gwarancja sprawdzonego przepisu!