Foksterier

Foksterier — jak wygląda pies myśliwski z III grupy FCI sekcji 1?

Rozróżniamy dwie odmiany foksterierów:

  • krótkowłose,
  • szorstkowłose.

Foksterrier szorstkowłosy ma ok. 39 cm, a jego masa ciała wynosi ok. 8 cm. Ich grzbiet jest prosty. Mają głęboką klatkę piersiową, z kolei ogon jest prosty i osadzony wysoko. Pies ma gęstą, szorstką okrywę włosową. Sierść na brodzie oraz wąsy są długie. Umaszczenie czworonoga jest dwubarwne. Dominuje tutaj biały kolor. Łaty mogą mieć następujące odcienie:

  • rudy,
  • czarny,
  • czarny podpalany.

Foksterrier krótkowłosy ma prostą, wąską czaszkę. Wzrost samców waha się od 33 do 39 cm, a samic wynosi 33-35 cm. Psy ważą 7-9 kg, z kolei suki osiągają wagę 6-8 kg. Szczęki oraz kończyny są silne i mocno umięśnione. Jego sierść jest prosta oraz twarda o białej maści z łatami w kolorze czarnym, rudym albo podpalanym. Ogon czworonoga jest wygięty w łuk.

Foksterier — jeden z najstarszych psów myśliwskich

Czworonogi zalicza się do dzikarzy i norowców. Od dawna foksteriery wyruszały ze sforą gończych psów, a następnie wyganiały z nor lisy oraz borsuki. W tej roli nie miały sobie równych. Świetnie sprawdzają się też jako naganiacze czy szukające postrzelonej zwierzyny. Mają silny instynkt tropicielski. Nie boją się większych od siebie rywali. Z powodzeniem mogą polować nawet na dzika.

Foksterier — jaki ma charakter?

Foksteriery to temperamentne psy. Są energiczne, czujne oraz uważne. To idealna rasa dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Najlepiej trzymać je z dala od małych dzieci, ponieważ brakuje im cierpliwości wobec maluszków. Doskonale rozpoznają intruzów, dzięki czemu nadają się do pełnienia funkcji stróża.

Opiekun powinien być konsekwentny, cierpliwy oraz zaangażowany w wychowanie czworonoga. Dobrze, jeśli właściciel potrafi utrzymać pozycję szefa. Przedstawicieli tej rasy warto poddać szkoleniu.

Psy okazują swoim panom uczucia, potrzebują z nimi kontaktu. Mocno przywiązują się do rodziny, w której mieszkają. Są z natury nieufne, dlatego trzeba dać im trochę czasu, aby przekonały się do obcych. Niektóre osobniki cechuje duża niezależność oraz upór.

Foksterier — kilka słów o zdrowiu oraz pielęgnacji

Foksteriery cieszą się wysokim stopniem odporności. Dobrze znoszą wysokie, jak i niskie temperatury. Psy mogą cierpieć na choroby o podłożu genetycznym. Wśród nich wymienia się: zaćmę, zwichnięcie soczewki, padaczkę oraz wrodzone rozszerzenie przełyku. Zwierzęta mają tendencję do alergii skórnych i tendencję do tycia, dlatego należy kontrolować wielkość spożywanych porcji.

Czworonogi wymagają dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Sierść pupili należy odpowiednio trymować. Foksteriery krótkowłosy należy czesać raz w tygodniu, a szorstkowłose 2-3 razy.