Termowizja to fascynująca technologia, która pozwala nam dostrzegać świat w zupełnie inny sposób niż tradycyjne kamery czy nasze oczy. Pozwala ona na detekcję obiektów na podstawie różnicy temperatury, co ma nieocenione zastosowania w wielu dziedzinach, w tym w myślistwie, obserwacjach nocnych i bezpieczeństwie.

Jak Działa Termowizja?

Termowizor, zwany również kamerą termowizyjną, działa na zasadzie detekcji promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty. Wszystko na świecie emituje promieniowanie podczerwone w zależności od swojej temperatury.

Termowizor wyposażony jest w specjalny przetwornik, który rejestruje te promieniowanie i przetwarza je na obraz. 

Najważniejszym aspektem działania termowizji jest jej czułość termiczna, która określa, jak małe różnice temperatury mogą być wykrywane. Im wyższa czułość termiczna, tym bardziej szczegółowy obraz można uzyskać. 

Podział Termowizji

Istnieje kilka rodzajów urządzeń termowizyjnych, z których najpopularniejsze to:

1. Termowizory Obserwacyjne: Są to urządzenia dedykowane do obserwacji. Nie posiadają siatki celowniczej ani możliwości montażu na broni. Ich głównym celem jest dostarczenie wyraźnego obrazu obiektów na różnych odległościach. Wymagające myśliwi i entuzjaści obserwacji często korzystają z tych urządzeń.

2. Nasadki Termowizyjne: To urządzenia montowane na dziennej lunecie celowniczej. Istnieją dwie główne odmiany: nasadki odprzodowe, które montuje się od strony obiektywu, oraz nasadki noktowizyjne, które instaluje się od strony okularu lunety. Nasadki termowizyjne są doskonałym wyborem dla myśliwych, ponieważ pozwalają na korzystanie z istniejącej lufy.

3. Celowniki Termowizyjne: Te urządzenia to zaawansowane celowniki, które łączą w sobie funkcje celownika i monokularu termowizyjnego. Oferują wyższe powiększenie optyczne, co pozwala na precyzyjne celowanie, a także możliwość korzystania z monokularu termowizyjnego po zdjęciu krzyża celowniczego.

Popularne Marki w Termowizji

Na rynku termowizji istnieje wiele renomowanych marek, ale trzy z nich wyróżniają się jako liderzy: Infiray, Hikmicro i Pulsar. Oferują one urządzenia o wysokiej jakości i intuicyjnej obsłudze, co przyczyniło się do ich popularności wśród myśliwych i entuzjastów obserwacji nocnych.

Termowizja to niezwykła technologia, która umożliwia nam zobaczenie świata w zupełnie inny sposób. Działa na zasadzie detekcji promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty. Dzięki różnicy temperatury termowizory pozwalają na wykrywanie ukrytych obiektów, zwierząt i ludzi.

Istnieje wiele rodzajów urządzeń termowizyjnych, z których każde ma swoje unikalne zastosowanie, począwszy od termowizorów obserwacyjnych, przez nasadki termowizyjne, aż po zaawansowane celowniki termowizyjne. Dzięki liderom rynku, takim jak Infiray, Hikmicro i Pulsar, termowizja jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej, co umożliwia korzystanie z jej zalet w różnych dziedzinach życia.