Wyżeł czeski szorstkowłosy

Wyżeł czeski szorstkowłosy jak wygląda czeski fousek?

Wyżeł czeski szorstkowłosy to średniej wielkości pies. Samce osiągają 60-66 cm w kłębie, a samice 58-62 cm. Osobniki męskie ważą ok. 28-34 kg, natomiast żeńskie 22-28 kg. Grzbiet czworonoga jest mocno pochylony, krótki oraz zwarty. Na wąskiej głowie widnieją wysoko osadzone przylegające uszy i migdałowe oczy.

Szata składa się aż z 3 typów włosa:

  • prostych, szczeciniastych włosów okrywowych od długości 5-7 cm, które są twarde na bokach, grzbiecie oraz przedpiersiu;
  • dobrze przylegających, grubych twardych 3-4 cm włosów;
  • miękkiego, krótkiego, gęstego podszerstka, który zanika w lecie.

Maść może być ciemna dereszowata z brązowymi łatami, brązowa z białymi znaczeniami lub brązowa bez znaczeń.

Wyżeł czeski szorstkowłosy charakter psa myśliwskiego

Czeskie fouski są pojętne, chętnie się uczą. Uwielbiają sport i zabawę z właścicielem. Wymagają sporej dawki ruchu. Znudzone stają się nieposłuszne, budzi się w nich instynkt niszczyciela. To idealny pies dla rodzin z dziećmi, które regularnie jeżdżą na rowerze, odbywają piesze wędrówki lub biegają. Wyżeł czeski szorstkowłosy powinien być socjalizowany od samego początku z kotem lub innym psem.

Zwierzę jest nieufne wobec obcych. W pracy odznacza się wytrwałością, zaciętością oraz niezależnością. Jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna. Potrafi okazać mu czułość. Pupil źle znosi samotność. Z tego powodu należy go przyzwyczajać do samotności od wieku szczenięcego.

Pies myśliwski towarzyszy myśliwym w trakcie polowań na zające, grubszą zwierzynę oraz ptactwo. Jest bardzo wszechstronny. Doskonale radzi sobie na bagnach, w wodzie, polu i w lesie.

Wyżeł czeski szorstkowłosy jak go pielęgnować?

Przedstawiciele tej rasy nie linieją, dlatego należy je regularnie wyczesywać oraz kąpać. Należy systematycznie podcinać sierść, 3-4 razy w roku. Można to zrobić samemu albo skorzystać z usług groomera. Jeśli zaniedbamy pielęgnację, doprowadzimy do podrażnienia skóry, a także wielu problemów dermatologicznych.

Wyżeł czeski szorstkowłosy na co choruje?

Czworonogi są odporne na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Świetnie pracują w deszczu i umiarkowanym mrozie. Czeskie fouski bardzo rzadko chorują. Eksperci zalecają, by regularnie je odrobaczać. Zwierzę nie jest narażone na choroby o podłożu genetycznym.