Wyżeł niemiecki (krótko-, ostro- i szorstkowłosy)

Wyżeł niemiecki krótkowłosy do czego jest wykorzystywany i jak wygląda wielozadaniowy pies myśliwski?

Wyżeł niemiecki krótkowłosy wykorzystuje dolny wiatr w trakcie polowań. Tropi zwierzynę po śladach znajdujących się na ziemi. Pierwotnie czworonóg towarzyszył myśliwym w trakcie łowów na ptaki z wykorzystaniem sieci lub broni palnej.

Przedstawiciele tego gatunku są wytrzymali, szybcy i silni. Samce osiągają 62-66 cm w kłębie, a samice 58-63 cm. Przyjęto, że ich waga powinna się wahać między 20 a 30 kg. Takich wytycznych nie zawiera jednak wzorzec. Najważniejsze jest to, aby czworonóg był proporcjonalnie zbudowany.

Sierść psa jest krótka, gęsta oraz twarda. Jego umaszczenie może być białe, brązowe, czarne albo biało-brązowe. Dopuszczalne są łatwy i cętki. Kolor nosa zależy od maści, natomiast oczy są zazwyczaj brązowe. Uszy zwierzęcia są nisko osadzone, a także oklapnięte. Prosty, gruby u nasady ogon stopniowo zwęża się przy końcu.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jak go pielęgnować?

Podstawą pielęgnacji jest regularna kontrola skóry. Po każdym spacerze do lasu należy sprawdzić, czy na jej powierzchni znajduje się kleszcz. Pies linieje zimą oraz latem. W tym czasie należy go czesać codziennie. W pozostałym okresie 2-3 razy w tygodniu. Wyżła wystarczy kąpać 3-4 razy w roku. Można częściej, jeśli przyjdzie brudny z dworu. Sierść należy dokładnie namydlić, spłukać, a następnie osuszyć. Ważną kwestią jest też systematyczne czyszczenie uszu. W ten sposób łatwiej jest zapobiec infekcjom.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jaki ma charakter?

Czworonóg jest samodzielny w pracy i wierny wobec swoich właścicieli. Lubi bawić się z dziećmi. Obce osoby traktuje z rezerwą. Należy go socjalizować z innymi ludźmi oraz zwierzętami od wieku szczenięcego. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaakceptować gości czy domowe zwierzęta. Pies może zostać sam w domu, jeżeli wcześniej go tego nauczymy.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest bardzo energiczny. Wymaga odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Chętnie towarzyszysz panu w trakcie jazdy na rowerze oraz w joggingu.

Przyjazne usposobienie sprawia, że zwierzę może mieszkać w bloku. Decydując się na taki wariant, trzeba wziąć pod uwagę, iż szczekliwy z natury pies może przeszkadzać sąsiadom. Ponadto pupil potrzebuje sporo miejsca do odpoczynku. Pies najlepiej będzie się czuł w domu z dużym ogrodem.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy na jakie choroby jest narażony?

Osobniki należące do tej rasy często cierpią na alergie skórne oraz infekcje uszu. Czworonogi są też narażone na pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. Na szczęście choroba o podłożu genetycznym coraz rzadziej doskwiera zwierzętom. Wyżły niemieckie krótkowłosy zmagają się też z jaskrą, zaćmą oraz dysplazją stawów biodrowych i łokciowych.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy kilka słów o wyglądzie psa myśliwskiego

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy mierzy 60-67 cm i waży 25-34 kg. Suki są nieco mniejsze, mają 56-62 cm w kłębie oraz lżejsze. Osiągają ok. 20,5-29 kg. Cechą charakterystyczną psa jest szorstka sierść, „broda” oraz krzaczaste brwi. Maść czworonoga może być wątrobianą, biało-czarna albo biało-wątrobiana.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy co warto wiedzieć o jego charakterze?

Przedstawiciele tej rasy mają łagodne usposobienie. Są czujne, zrównoważone, a także lojalne oraz serdeczne wobec swoich bliskich. Wymagają sporo uwagi. Właściciele powinni zapewnić im nie tylko intensywną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, ale również intelektualną rozrywkę. W tym miejscu warto dodać, że zwierzęta chętnie się uczą.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy zdrowie i pielęgnacja

Wśród dziedzicznych chorób wymienia się dysplazję stawów biodrowych oraz dolegliwości związane z oczami. U czworonogów często występuje też epilepsja. Aby zadbać o zdrowie, należy dostarczyć pupilowi niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy, że przy wzmożonej aktywności fizycznej, zapotrzebowanie na nie wzrasta. Pielęgnacja wyżła jest prosta. Sierść należy szczotkować kilka razy w tygodniu.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy wygląd

Wyżeł niemiecki ostrowłosy waży 20-30 kg. Samice mierzą 58-68 cm, a samce osiągają 60-70 cm w kłębie. Głowa zwierzęcia powinna być proporcjonalna w porównaniu do reszty ciała. Wysoko osadzone, zaokrąglone uszy są średniej długości. Oczy mają jasnobrązowy albo brązowy odcień.

Grzbiet psa jest mocno umięśniony, a klatka piersiowa głęboka. Kończyny są mocno umięśnione. Mocno owłosiony ogon delikatnie unosi się ponad grzbiet.

Sierść czworonoga jest gęsta, twarda, szorstka i sztywna. Umaszczenie może mieć następujące barwy: brązowy deresz, jasnobrązowy deresz, brązowe albo brązowe ze znaczeniami na przedpiersiu. Dopuszczalne jest występowanie lat.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy charakter

Osobniki należące do tej rasy są bardzo oddane, posłuszne i przywiązane do właścicieli. Wobec obcych są nieufni. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w roli stróża. Gdy poczuje, że jego terytorium jest zagrożone, staje się agresywny. Zwierzę nie lubi zostawać samo w domu.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy wymaga odpowiedniej rozrywki. Gdy się wybiega oraz wykona ćwiczenia umysłowe, potrafi zapanować nad emocjami. W przeciwnym razie budzi się w nim instynkt niszczyciela.

Pies jest bardzo inteligentny. Przy odpowiednim podejściu oraz cierpliwości, szybko uczy się nowych rzeczy. Jeżeli stawia opór, można go łatwo przechytrzyć smakołykami.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy jak o niego dbać?

Przedstawiciele tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i odpornością. Chorują na: dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, zespół rozszerzenia i skrętu żołądka, miastenię oraz zaćmę. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, warto udać się od razu do weterynarza.

Po każdym spacerze należy sprawdzić stan sierści. W ten sposób łatwiej jest zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom spowodowanym przez kleszcze. Czworonóg traci mało włosów. Warto go szczotkować raz w tygodniu.

Psy są z natury łakome, mają tendencję do tycia. Posiłki najlepiej serwować po spacerze. Porcje żywieniowe powinny być prawidłowo zbilansowane, a ich kaloryczność dopasowana do aktywności fizycznej.

Pupile lepiej radzą sobie w zimie niż w lecie. W trakcie upałów należy ograniczyć ćwiczenia na świeżym powietrzu. Właściciele nie powinni pozwalać na to, żeby zwierzęta spędzały dużo czasu na mrozie. W obu przypadkach może się to niekorzystnie odbić na ich zdrowiu.