Clumber spaniel

Clumber spaniel jak wygląda?

Clumber spaniel osiąga ok. 45 cm w kłębie, a jego waga wynosi ok. 34 kg. Jest to pies o mocnych kościach, masywnym ciele i stosunkowo krótkich kończynach. Duże uszy są pokryte gładkim włosem.

Sierść czworonoga jest gęsta, bujna oraz gładka. Zgodnie ze wzorcem maść jest biała. Pojawiają się na niej żółte bądź pomarańczowe oznaczenia. Klatka piersiowa oraz nogi są mocno pokryte włosiem.

Clumber spaniel spokojny pies myśliwski

Przedstawiciele tej rasy cechuje spokój. Doskonale dogadują się z dziećmi. Są cierpliwi oraz wytrzymali. Wobec obcych zachowują się obojętnie, natomiast z rodziną nawiązują silną więź. Zwierzęta są bardzo inteligentne, szybko się uczą. Jak na prawdziwego psa przystało, jest nieco uparty. Warto w tym miejscu podkreślić, że zwierzak nie wykazuje skłonności do agresji.

Clumber spaniel lubi współpracować z człowiekiem. Jego właściciel powinien być konsekwentny. W przeciwnym razie czworonóg błyskawicznie to wykorzysta. Pies kieruje się własnym rozsądkiem, dlatego należy mu zadawać wyłącznie sensowne zadania do wykonania.

Clumber spaniel kilka słów na temat zdrowia

Osobniki należące do tej rasy mają skłonność do nadwagi. Nadmiar kilogramów szkodzi diecie, dlatego należy dopasować kaloryczność posiłków do aktywności fizycznej. W menu powinno przeważać mięso. Szczeniakom należy podawać cztery porcje, a dorosłym zwierzętom dwie. Po jedzeniu pupil zasługuje na odpoczynek. Aby zadbać o ich zdrowie, warto je ważyć raz w miesiącu.

Łakome czworonogi są narażone na otyłość, która zwiększa ryzyko dolegliwości związanych ze stawami. Clumber spaniele szybko rosną. Brak prawidłowo zbilansowanej diety między 6 a 12 miesiącem życia może doprowadzić do paraliżu. Opiekunowie powinni zapewnić pupilowi sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Psy są wrażliwe na upały. Niektórzy przedstawiciele tej rasy są narażeni na dysplazję stawów biodrowych, nieprawidłowe ustawienie powiek czy przepuklinę krążka międzykręgowego. Schorzenia te mają podłoże genetyczne.

Clumber spaniel jak go pielęgnować?

Co kilka dni należy szczotkować sierść. W okresie linienia zabieg warto wykonywać codziennie. Istotna jest też kontrola uszu. Jej brak może doprowadzić do zapalenia narządu słuchu. Na uwagę zasługują też pazury. Trzeba je przycinać, gdy są zbyt długie. Dobrym nawykiem jest też regularna pielęgnacja uzębienia. W ten sposób zapobiegniemy odkładaniu się kamienia nazębnego i unikniemy wielu problemów w starości. Do czyszczenia zębów należy przyzwyczajać już szczenięta.