Kuna leśna, czyli tumak - jak wygląda mały ssak drapieżny z rodziny łasicowatych?

Kuna leśna ma ok. 20 cm wzrostu. Jej ciało osiąga długość ok. 50 cm, a waga wynosi ok. 1,5 kg. Puszysty ogon o długości 30 cm ma długi, ciemny, ostry włos. Kita jest bardzo puszysta.

Tumak to zwierzę łowne o silnie wydłużonym ogonie i wąskiej głowie z wyciągniętym pyskiem. Oczy są duże, a uszy małe, obramowane jasnym paskiem. Ich wygląd przypomina zaokrąglony trójkąt. Kończyny są krótkie.

Ciało kuny jest pokryte długą, miękką, jedwabistą sierścią. Z wierzchu tumaki są kasztanowo-brunatne. Okrywa włosowa ma żółtawy odcień na szyi (tuż przy głowie) i podbrzuszu. Podgardle ma pomarańczowo-kremowy kolor. Na piersi znajduje się półokrągła plama. Brązowe łapy są zakończone opuszkami oraz pazurami. Futerko ma podwójny włos: brązowożółty oraz ciemniejszy — przewodni. Letnia osnowa włosowa jest jaśniejsza od zimowej.

Kuna leśna - jak wygląda jej tryb życia i gdzie można ją spotkać?

Samice oraz samce żyją oddzielnie. Spotykają się tylko w okresie godowym. Zwierzęta mieszkają na drzewach. Prowadzą życie koczownicze.  Są zwinne i doskonale się wspinają. Z łatwością poruszają się w górnych regionach drzew. Polują tam m.in. na wiewiórki. Najczęściej tumaki wybierają się na łowy nocy. Drapieżnik wypija również jaja znajdujące się w gniazdach.

Za schronienie służą im dziuple wiewiórek lub wykute przez ptaki, gniazda drapieżnych ptaków, a także sterty chrustu. Kuny żywią się padliną, owadami, rybami oraz gryzoniami myszowatymi.  Jesienią jedzą dużo roślin. Zapasy zagrzebują w ziemi.

Tumaki mają dobrze rozwinięty zmysł wzroku, węchu i słuchu. Dobrze czują się w lasach mieszanych nizinnych i górskich. W Polsce są stosunkowo nieliczne. Można je spotkać na terenie całego kraju. Zwierzęta zasiedliły Europę Zachodnią oraz północną Azję.

Kuna leśna - okres godowy i rozwój tumaków

Cieczka rozpoczyna się pod koniec czerwca i kończy się z początkiem sierpnia. Tumaki gonią się w tym czasie w koronach drzew. Są bardzo głośne: piszczą, parskają oraz skrzeczą. Kopulacja trwa aż 50 minut. W tym kresie zaobserwowano 5-7 kryć.

Ciąża trwa od 260 do 305 dni. Potomstwo przychodzi na świat w marcu lub w kwietniu. Zwierzęta z tego gatunku mają jeden miot liczący 3-5 osobników. Rodzą się z zamkniętymi oczami, które otwierają się dopiero po 34-38 dniach. Po 44 dniach pierwszy raz wychodzą na zewnątrz.

Laktacja trwa 6-8 tygodni. Rodziny rozpadają się pod koniec lata. Młode tumaki są samodzielne po upływie 6 miesięcy. Maksymalna długość życia wynosi 10-12 lat.

Kuna leśna - okres polowań

Na kuny leśne poluje się od 1 września do 31 marca. Na terenach łowieckich, w których żyją cietrzewie bądź głuszce, łowy odbywają się przez cały rok. W trakcie polowań korzysta się z następujących technik:

  • zastawianie pułapek,
  • zasiadka przy przesmyku,
  • wybębnianie,
  • polowanie na wab,
  • chodzenie świeżym tropem na śniegu.

Ślady stóp są widoczne z 4 bądź 5 palcami i pazurami. Podeszwy są 3-4 płatowe. Przednie kończyny pozostawiają tropy z podeszwami pięt.

Na tumaki poluje się przeważnie na białej stopie, po tropach albo w trakcie spontanicznych spotkań. Myśliwi wykorzystują również wab. Przed wyjściem z nory kuny wypróżniają się  oraz oddaje mocz. To znak rozpoznawczy dla uczestników łowów. Zwierzę można wypłoszyć z ukrycia, uderzając toporkiem albo kijem w drzewo.