Jenot - jak wygląda drapieżny ssak z rodziny psowatych?

Jenot waży ok. 5,5 -9 kg. Jego ogon ma długość od 13 do 20 cm, a ciało 49-70 cm. Zwierzę jest niskie, mierzy 20-25 cm. Jego cechą charakterystyczną są odstające pasma włosów po bokach głowy. Nazywa się je bokobrodami. Jego wygląd przypomina nieco szopa pracza.

Jenoty mają długi krępy tułów, długie kończyny oraz małą głowę pokrytą długimi włosami. Zwierzę  ze spiczastym krótkim pyskiem i krótkimi uszami odznacza się ościastymi włosami. Zimą ich długość wynosi aż 120 mm. Zimowe futro jest gęste i puchowe. Pokrywają one prawie całe ciało. Wyjątek stanowią kończyny, pysk oraz zewnętrzna część uszu.

Osnowa włosowa wokół oczu, na policzkach, uszach oraz kończynach przybiera czarny lub ciemnobrązowy odcień. Z kolei włosy na pysku, czole szyi i barkach są białożółte. Grzbiet, ogon, i łopatki mają czarny bądź ciemnobrunatny kolor. Boki mają brunatnoszare umaszczenie, a brzuch żółtoszare. Latem futerko staje się jaśniejsze (rudobrązowe) i jest pozbawione puchowych włosów.

Jenot - jak żyje i gdzie można go spotkać?

Jenoty zasiedlają wschodnią Azję. Można je spotkać również w kilku krajach europejskich, m.in. w:

  • Czechach,
  • Austrii,
  • Norwegii,
  • Szwecji,
  • Bułgarii,
  •  

W Polsce znajdziemy go na całym terytorium. Najliczniej występuje w północno-wschodniej części kraju. Zwierzęta najlepiej czują się w lasach liściastych zlokalizowanych w sąsiedztwie zbiorników wodnych bądź ścieków. Na swoją ostoję wybiera też lasy mieszane oraz przybrzeżne zarośla.

Jenoty są wszystkożerne. Polują na małe ssaki i ptactwo wodne. Żywią się rybami, żabami, jajami ptaków, których gniazda są na ziemi. Lubią padlinę, a także rośliny. Są aktywne nocą. W dzień wypoczywają w norze.  Kopią je same albo zajmują te, wykopane przez borsuka bądź lisa. Zimą zasypiają w głęboki sen.

Jenot - okres godowy i rozwój

Jenot żyje w związku monogamicznym. Ruja ma miejsce lutym i marcu lub kwietniu, w zależności od strefy geograficznej. Do kopulacji zachodzi w nocy albo rankiem. Sam akt trwa od 6 do 20 minut. Cieczka ma różną długość: od kilku godzin do 6 dni. W tym czasie zwierzęta zbliżają się do siebie 2-3 razy.

Dwumiesięczna ciąża kończy się wydaniem na świat 6-8 szczeniąt. Rzadziej rodzi się 15-16 osobników. Maleństwa mają zamknięte oczy. Otwierają je dopiero po 10 dniach.  Laktacja trwa 2 miesiące. Po miesiącu młode żywią się stałym pokarmem przyniesionym przez matkę.

Samiec bierze aktywny udział w wychowaniu potomstwa. Szczenięta są wyrośnięte po pół roku. Pozostają z rodzicami do końca zimy. Gdy skończą 5-6 miesięcy, wybierają się na pierwsze łowy. Młode jenoty są dojrzałe płciowo po ukończeniu 8-10 miesięcy. Formują się w pary w okresie od października do listopada. Zwierzęta żyją średnio 1,5-2 lata. Maksymalna długość życia to 10-11 lat.

Jenot - okres polowania

Na jenoty poluje się przez cały rok. W trakcie polowań używa się z samołówek i potrzasków. Myśliwi korzystają też z zasiadki w miejscu wystawienia przynęty.

Tropy jenotów to odciśnięte podeszwy z czterema wachlarzowo rozpostartymi palcami. Widoczne są też ślady pazurów. Odciski mają wymiary 4-5 cm x 5-6 cm. Na śniegu widoczny jest również ślad ogona. W trakcie ucieczki zwierzę pozostawia po sobie tzw. trop zająca, czyli tylne stopy przed przednimi.

Warto dodać, że na jenoty poluje się przy okazji łowienia innej zwierzyny. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest małe zainteresowanie futrami naturalnymi. Jenoty potrafią skutecznie opierać się psom.