Foksterier

Foksterier krótkowłosy i szorstkowłosy jak wygląda odważny pies myśliwski?

Foksterier waży ok. 6-9 kg, a jego wysokość waha się od 33 do 39 cm. Jest to pies o zwartej, silnej budowie i wąskiej czaszce. Jego oczy są małe oraz ciemne. Bije z nich inteligencja. Niewielkie uszy opadają na policzki. Wysoko osadzony ogon sterczy pionowo. Kończyny czworonoga są proste i długie.

Wśród przedstawicieli tej rasy wyróżnia się dwie odmiany: krótkowłosą i szorstkowłosą. Zwierzęta o krótkiej sierści mają prostą, gęstą, a także twardą okrywę włosową. Z kolei szorstkowłose psy mają delikatniejszy podszerstek, a ich włosie jest równie gęste oraz twardsze.

Maść czworonogów może być trójkolorowa, dwukolorowa albo jednokolorowa. Dominującą barwą jest biel. Widnieją na niej rudawe, czarne bądź czarne podpalane łaty.

Foksterier jak się zachowuje?

Foksteriery to bardzo serdeczne psy myśliwskie o żywiołowej, energicznej naturze. Przedstawiciele tej rasy potrzebują sporej dawki ruchu. Po wzmożonej aktywności fizycznej i wyczerpującej zabawie na świeżym powietrzu chętnie wypoczywają na kanapie razem z właścicielami.

Czworonogi są bardzo wymagające. Trzeba poświęcić im sporo czasu, by zaspokoić ich potrzeby. Oprócz ruchu niezbędna jest też rozrywka intelektualna. Znudzone zwierzęta same znajdują sobie zajęcia. Kopią dołki w ogrodzie albo niszczą meble.

W trakcie spacerów budzi się w nich instynkt myśliwski. Aby zapobiec ucieczkom, trzeba włożyć sporo wysiłku, żeby nauczyć psa przywoływania. W początkowym okresie przydaje się smycz treningowa. Na szczęście foksteriery stosunkowo szybko się uczą, są bardzo wszechstronne.

Foksterier czy nadaje się na rodzinnego psa?

Foksterier chętnie bawi się z dziećmi oraz pracuje. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Szczekliwe zwierzę perfekcyjnie sprawdza się w roli stróża. Polecamy go właścicielom domów jednorodzinnych. Mieszkanie z przedstawicielem tej rasy psów w bloku może okazać się kłopotliwe ze względu na głośne szczekanie.

Jeśli chcemy, żeby foksterier żył w zgodzie z kotem, trzeba go socjalizować już w wieku szczenięcym. Czworonóg źle dogaduje się z innymi psami. Zaczepiony, potrafi się wdać w bójkę nawet z większymi osobnikami.

Foksterier co warto wiedzieć o jego zdrowiu i pielęgnacji?

Przedstawicieli tej rasy cechuje wysoki stopień odporności. Foksteriery są narażone na takie schorzenia jak: padaczka, zaćma, wrodzone rozszerzenie przełyku, a także na martwicę kości udowej czy zespół Fallota. Cierpią też na zwichnięcie barku oraz dolegliwości związane z uchem środkowym.

Psy należy systematycznie wyczesywać. Ponadto odmiana szorstkowłosa wymaga trymowania 2-3 razy w roku. Czworonogi cieszą się dobrym metabolizmem ze względu na wzmożoną aktywność fizyczną. Właściciele powinni zadbać o to, by menu zwierzaka było zdrowe oraz prawidłowo zbilansowane.