Ogar Polski

Ogar polski  jak wygląda jedna z 5 rdzennych polskich ras?

Ogar polski ma mocną muskularną sylwetkę. Suki mierzą od 55 do 60 cm, z kolei samce osiągają 56-65 cm w kłębie. Osobniki męskie ważą ok. 25-32 kg, a żeńskie 20-26 kg. Okrywa włosowa zwierząt jest gruba oraz twarda. Podszerstek jest gęsty oraz miększy.

Korpus psa ma ciemnoszarą albo czarną barwę. Na nogach, głowie, podbrzuszu i udach zauważalne są podpalenia. Mogą one być żółte, musztardowe, mahoniowe lub rdzawo-cynamonowe. W górnej części ciała podpalenia są ciemniejsze. U niektórych czworonogów na głowie znajduje się biała strzałka. Białe akcenty pojawiają się też na ogonie, dolnych częściach łap, klatce piersiowej czy na nosie.

Ogar polski  jaki ma charakter?

Ogary polskie są bardzo spokojne. Cechuje je odwaga, ale stronią od bezpośredniej konfrontacji z innymi zwierzętami czy obcymi ludźmi. Szczekaniem informują właściciela o obecności intruza na jego terytorium. W trakcie spacerów są pozytywnie nastawione do nieznajomych.

Przedstawiciele tej rasy doskonale sprawdzają się jako psy rodzinne. Mocno przywiązują się do właściciela. Potrzebują bliskości i źle znoszą samotność. Bardzo dobrze dogadują się z najmłodszymi domownikami, a także z innymi zwierzętami mieszkającymi w domu. Wobec dzieci są wyrozumiałe oraz cierpliwe.

Ogar polski  polski pies myśliwski

Czworonogi wykorzystywano w polowaniach już w XVI wieku. W tym okresie pojawiły się w polskiej literaturze pierwsze wzmianki o ogarach polskich. Myśliwi wykorzystywali je w trakcie łowów na dzikie kaczki, dziki, zające, a także na lisy czy sarny. Psy świetnie radziły sobie z ich tropieniem.

Ogar polski  na jakie choroby jest narażony?

Psy myśliwskie należące do tej rasy bardzo często cierpią na stany zapalne uszu. Są też narażone na choroby powiek. Najczęstszym schorzeniem jest entropia. Przejawia się ona zawinięciem brzegu powieki. W konsekwencji zwierzę pociera gałkę oczną rzęsami i innymi włoskami. W takiej sytuacji pies łzawi, pojawiają się stany zapalne, a w najbardziej zaawansowanych stadiach choroby zwierzę traci wzrok. Dobrą informacją jest fakt, że ogary nie są obciążone chorobami genetycznymi. Zdrowe osobniki dożywają ok. 12-13 lat.

Ogar polski  jak o niego dbać i pielęgnować?

Raz w tygodniu należy kontrolować stan oczu oraz uszu czworonoga. Właściciela powinny zaniepokoić: nieprzyjemny zapach, duża ilość woskowiny, czerwone uszy, a także łzawienie oczu. Po spacerze warto sprawdzić, czy skóra jest w dobrym stanie i nic na niej nie ma. Psy są odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju.

Ogary polskie są narażone na otyłość ze względu na nieposkromiony apetyt. Warto kontrolować liczbę oraz kaloryczność posiłków. Dokarmianie psa oraz podawanie pokarmów ze stołu niesie za sobą poważne skutki. Pamiętajmy, że kaloryczność jedzenia powinna być dopasowana do aktywności fizycznej czworonoga.

Pielęgnacja ogara polskiego jest bardzo prosta. Należy go czesać raz w tygodniu, w trakcie linienia można częściej. Pupile tracą intensywnie włosy dwa razy w roku. Rekomenduje się kilka kąpieli w ciągu roku. Do suszenia sierści wystarczy ręcznik.