Dziki królik - jak wygląda?

Dzikie króliki są mniejsze od zajęcy szaraków. Jest to zwierzyna o masywnej budowie. Ich głowa jest stosunkowa duża w porównaniu do reszty ciała.  Mają ciemnobrązowe duże oczy oraz zaokrąglone uszy o czarnych czubkach. Grzbiet i boki zwierzęcia mają szarobrązowy lub brązowoszary kolor, rzadziej przybierają szarożółtą barwę. Brzuch jest biały. Zwierzęta mają 35-45 cm długości. Ogon osiąga długość 5-6 cm, a ciężar ciała waha się od 1,5 do 3 kg.

Królik ma dobry słuch i wzrok. Jest ostrożny, płochliwy oraz towarzyski. Gdy zauważy niebezpieczeństwo, informuje o tym zwierzęta poprzez tupnięcie nogi. Po tym sygnale wszyscy chowają się do nory.

Dziki królik — gdzie i jak żyje?

Dzikie króliki zasiedlają brzegi lasów, zbocza parowów, doliny rzeczna czy młodniki sosnowe. Na ostoję wybierają też zręby, nieużytki albo pastwiska. Coraz częściej pojawiają się w miejscach zaludnionych. Zwierzęta wybierają nagą ziemię albo pokrytą darnią. Unikają terenów znajdujących się na wysokości powyżej 600 m n.p.m.

Króliki sprowadzono do Polski w drugiej połowie XIX wieku.  Wypuszczono je w kilku regionach na zachodzie naszego kraju. Gatunek ten nie występuje w Sudetach Wschodnich, a także we wschodniej części Beskidu Zachodniego.

Króliki żerują ranem albo o zmierzchu. Żywią się roślinami. Uwielbiają drobną roślinność.  Zimą odżywiają się bulwami,  korą, pędami, a także suchymi trawami.  Nie lubią nawozów i obfitych opadów. Stronią też od żyznych siedlisk.

Zwierzęta żyją w norach. Kopią doły wyposażone w kilka wylotów. Znajdują się w nich komory przeznaczone dla jednej bądź kilku rodzin. Większość część życia królik spędza pod ziemią. Nie oddala się zbytnio od nory.

Dziki królik - okres rozrodu i rozwój

Okres rozrodu rozpoczyna się w lutym i kończy we wrześniu. Ciąża trwa 31 dni. W ciągu roku ma miejsce 3-5 miotów. Samica może wydaje na świat 4-12 młodych za każdym razem. Potomstwo przychodzi na świat ślepe, niedołężne oraz nagie. Laktacja trwa ok. 4 tygodni.  Po 3-4 tygodniach młode wychodzą z nory, aby żerować. Dojrzałość płciową osiągają między 5 a 8 miesiącem życia.

Warto dodać, że u królików spotyka się cekotrofię. Jest to dwuetapowa metoda trawienia pokarmu. Młode zjadają odchody rodziców. W ten sposób dostarczają do przewodu pokarmowego odpowiednią florę bakteryjną.

Króliki mogą żyć nawet 8-10 lat. Średnia długość życia wynosi jednak 2-3 lata. Zwierzęta umierają najczęściej na skutek epidemii. Stadne życie sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób.

Dziki królik - okres polowań

Polowanie na króliki odbywa się od 1 listopada do 31 grudnia. Odłów ma miejsce do 15 stycznia. Myśliwi polują na kilka sposobów:

  • na zasiadkę,
  • z nagonką,
  • z fretką.

Decydując się na ostatnią technikę, należy uważać, aby zwierzę nie było zbyt najedzone. Fretkę wpuszcza się do nory. Spłoszone króliki uciekają, a uczestnicy łowów strzelają do uciekających osobników.

Na króliki poluje się indywidualnie albo zbiorowo. Od uczestników wymaga się podstawowych uprawnień. Dozwolona jest broń gładkolufowa. Rekomendowany śrut to nr 6 (2,5 mm).