Golden retriever

Golden retriever jak wygląda pies myśliwski o szkockim rodowodzie?

Golden retriever to nie tylko świetny aporter czy płochacz, ale również pies rodzinny. Mocno umięśnione kończyny sprawiają, że pies energicznie kroczy. Ogon czworonoga jest noszony równo z linią grzbietu. Głowa pupila jest pięknie wyrzeźbiona. Samce osiągają 56-61 cm w kłębie, a samic 51-56 cm. Waga męskich osobników wynosi ok. 28 kg, a żeńskich ok. 27 kg.

Gęsty podszerstek zapewnia zwierzęciu komfort w wodzie. Jego umaszczenie przybiera złoty lub kremowy kolor. U niektórych psów na przedpiersiu pojawiają się białe znaczenia.

Golden retriever jakie ma usposobienie?

Inteligenty czworonóg wymaga kontroli opiekuna. Jest łagodny, chętnie współpracuje z ludźmi i lubi dzieci. Prawidłowo socjalizowany nie przejawia agresji. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z innymi psami oraz innymi zwierzętami, jeżeli zostały do tego przyzwyczajone od najmłodszych lat.

Przedstawiciel tej rasy nie lubią samotności ani izolacji od towarzystwa. Są bardzo wylewni, domagają się jednak sporej uwagi. Chętnie uczą się nowych rzeczy. Warto dodać, że samce wykazują większą niezależność i trudniej jest je sobie podporządkować. Przyjacielskie nastawienie do człowieka sprawia, że zwierzę nie nadaje się na stróża.

Golden retriever co warto wiedzieć o jego zdrowiu?

Ze względu na skłonność do dysplazji stawów biodrowych w Polsce badania pod kątem tego schorzenia są obowiązkowe. Zwierzęta borykają się też z jaskrą, kataraktą, dysplazją siatkówki czy zanikiem siatkówki. Psy ciepią też na skręt bądź rozszerzenie żołądka oraz na alergie pokarmowe. Czworonogi zmagają się również z infekcjami uszu.  Kąpiel w lodowatej wodzie może skończyć się porażeniem ogona, jeśli po wyjściu z wody dozna szoku termicznego. Małe pupile mogą zachorować na zapalenie kości. Prawidłowo zbilansowana dieta i dobra opieka zwiększają szansę na przeżycie 12-14 lat.

Golden retriever kilka słów o pielęgnacji płochacza

Psa należy dokładnie czesać raz w tygodniu. Zwierzę linieje dwa razy w roku. W mocno ogrzewanych pomieszczeniach traci włosy przez cały rok. Eksperci zalecają, by kąpać go wtedy, gdy jest to konieczne.