Springer Spaniel

Springer spaniel    najstarsza z polujących ras psów

Springier spaniel to pies dowodny. Wykorzystuje się go do wypłaszania ptaków i wyławiania ustrzelonego ptactwa z wody. Świetnie radzą sobie w wodzie oraz na lądzie. Coraz częściej wybiera się je jako psy do towarzystwa. Posłuszne czworonogi pomagają służbom mundurowym w tropieniu, a także w wykrywaniu narkotyków i materiałów wybuchowych. Springer spaniel angielski perfekcyjnie odnajduje się w roli dogoterapeuty.

Natura myśliwego może skutkować ucieczkami z domu, jeśli pies odnajdzie interesujący go trop. Aby ułatwić poszukiwania pupila, warto do obroży przyczepić adres. Dobrym rozwiązaniem jest też chip.

Springer spaniel   jak wygląda?

Springer spaniel jest podobny do cockera spaniela. Wiele osób go z nim myli. Wśród spanieli występuje wiele odmian. Różnią się one między sobą rozmiarem oraz umaszczeniem. Springer spaniel angielski osiąga 50 cm w kłębie, jego masa ciała wynosi ok. 20-24 kg. Czworonogi są silnie umięśnione. Ich ogon jest nisko osadzony oraz dobrze owłosiony. Klatka piersiowa psów jest głęboka i dobrze rozwinięta. Na lekko zaokrąglonej, dość szerokiej głowie między oczami widnieje bruzda. Średniej wielkości oczy mają ciemnoorzechowy kolor.

Sierść springera spaniela angielskiego jest gęsta, gładka, prosta i średniej długości. Włosie przylega do ciała. Na kończynach, uszach oraz tułowiu występują tzw. pióra. Umaszczenie może być biało-brunatne, czarno-białe albo trójkolorowe z podpalaniami. Szata chroni zwierzęta przed wiatrem oraz niskimi temperaturami.

Springer spaniel  jaki ma charakter?

Springer spaniel jest:

  • łagodny,
  • przyjazny,
  • czuły,
  • opanowany,
  • posł

Żywiołowe psy cechuje wesołe usposobienie. Polecane są rodzicom małych dzieci. Potrafią bawić się z maluchami. Zwierzę z ostrożnością podchodzi do obcych. Jeśli nieznajomi będą je dobrze traktować, obdarzy ich zaufaniem. Z tego powodu nie nadaje się na domowego stróża. Jeżeli zauważy, że jego bliskim dzieje się coś złego, zmienia swoją postawę. Przedstawiciele tej rasy nie przepadają za kotami. Aby ułatwić im funkcjonowanie, warto oswajać je z nimi już od pierwszych miesięcy życia.

Psy błyskawicznie się uczą. Ich szkolenie należy jak najwcześniej rozpocząć naukę. Najważniejszym celem jest w tym przypadku wspieranie dobrych zachowań. Istotną rolę odgrywają tu konsekwencja oraz zdecydowanie.

Zwierzęta przywiązują się do rodziny. Nie lubią samotności i źle znoszą rozłąkę. To niestety wiąże się z lękiem separacyjnym w przyszłości. Można mu zapobiec, ucząc szczeniaki radzenia sobie samemu, gdy opiekunów nie ma w pobliżu. W przeciwnym razie pozostawienie psa w domu będzie skutkowało nadmiernym szczekaniem oraz zniszczeniem domowego wyposażenia, które przesiąknęło zapachem właściciela.

Springer spaniel  na jakie choroby jest narażony?

Rasa ta jest narażona na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, choroby oczu, pierwotny łojotok czy niedobór alfa-L-fukozydazy. Zwisające uszy zwiększają ryzyko infekcji. Psy cierpią też na ubytek przegrody międzykomorowej.

 

Springer spaniel  idealny dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia

Springer spaniel uwielbia aktywność fizyczną. Systematyczny ruch pozwala mu zachować siły oraz muskulaturę. Brak ćwiczeń na świeżym powietrzu sprawia, że czuje się nieszczęśliwy. Spacer w parku albo wokół bloku to dla niego zdecydowanie za mało. Takie zwierzę będzie motywować  do tego, by wyjść z domu i aktywnie spędzić czas. Właściciele czworonogów powinni rozważyć uprawianie psich sportów, np. rzucanie dyskiem w otwartej przestrzeni.

Springer spaniel  jak o niego dbać?

Oprócz higieny uszu kluczowe jest codzienne czesanie sierści. Należy o tym szczególnie pamiętać jesienią oraz wiosną, kiedy pies linieje. Martwe włosy na uszach, głowie i szyi dobrze jest usuwać trymerem.

W trakcie karmienia pupilowi można założyć specjalny komin, który będzie chronił uszy przed zabrudzeniem w misce. Czworonóg nie jest łakomy. Liczbę spożywanych kalorii warto dopasować do aktywności fizycznej. Dzięki temu łatwiej będzie zadbać o zdrowie psa.