Aportery

Aportery  popularne psy myśliwskie i nie tylko

 

Aportery to jedne z  najbardziej popularnych psów myśliwskich. Cieszą się uznaniem nie tylko wśród miłośników polowań, ale również pośród osób, które decydują się na czworonoga w swoim domu. O takim wyborze decyduje przede wszystkim łagodny charakter zwierząt.

Psy aportujące aportują drobną zwierzynę ustrzeloną w trakcie łowów. Wyjmują ją z wody albo wyciągają z trudno dostępnych miejsc, np. z zarośli. To doskonały towarzysz życia i dobry sportowiec.

 

Aportery pełnią w myślistwie również funkcję tropowca oraz płochacza. Są niezwykle wytrwałe, a także bardzo inteligentne. Z tego powodu świetnie sprawdzają się jako:

  • psy-przewodniki
  • psy ratownicze,
  • psy terapeutyczne.

Aportery  psy myśliwskie z ras retrieverów

Retrievery należą do grupy VIII w międzynarodowej klasyfikacji FCI. Do tej kategorii zalicza się aportery, psy dowodne oraz płochacze. Rasy takie labrador retriever i golden retriever perfekcyjnie radzą sobie w każdych warunkach. Najlepiej ze wszystkich psów odczytują tor spadania ustrzelonego ptactwa. Z łatwością odczytują kilkanaście torów postrzałków naraz. Potrafią przynieść postrzeloną zwierzynę w odpowiedniej kolejności.

Do ras retrieverów należą:

  • nova scotia duck tolling retriever,
  • chesapeak bay retriever,
  • labrador retriever,
  • curly coated retriever,
  • flat coated retriever,
  • golden retriever.

Jedną z największych zalet wyżej wymienionych psów aportujących jest miękki chwyt. Nie wgryzają się w zdobycz, dzięki czemu postrzelone zwierzęta pozostają nienaruszone.

Hodowcy dbają o to, żeby czworonogi były spokojne i łagodne. Dużą wagę przykładają do ich szkolenia. Dzięki prawidłowo dopasowanym metodom aportery są posłuszne, radosne, wyważone, a także chętnie się uczą.

Aportery  psy pochodzące z Wielkiej Brytanii

Aportery przynoszą w trakcie polowań ustrzelone bażanty, kaczki, zające czy króliki. Są silne oraz duże. Ich sierść jest odporna na przemoknięcie i zimno. Psy z tej grupy to wymarzone zwierzęta na terenach bogatych w ptactwo łowne.

Najważniejsze w łańcuchu łowieckim retrieverów są namierzanie oraz chwytanie. W trakcie szkoleń wygasza się u nich rozszarpywanie, podkradanie, zagryzanie, a także obserwację. Dzięki temu są bardzo wytrwałe i mają potrzebę dużego kontaktu z człowiekiem. Z tego powodu rekrutuje się je także do opieki oraz pomocy.