Łoś - jak wygląda największa zwierzyna płowa w Polsce?

Łoś należy do zwierzyny łownej. Zalicza się go do rodziny jeleniowatych. Jego masa wynosi od 250 do 350 kg. Ssak o wysokości od 180 do 210 cm i długości ciała sięgającej 200 — 270 cm prezentuje się efektownie w leśnym otoczeniu. Klępa, czyli samica łosia, waży od 200 do 250 kg.

Poroże przyjmuje kształt łopat z krótkimi odnogami tzw. pasynkami albo tyk z długimi odnogami. Odrasta ono z głowy na boki. Suknia zwierzęcia jest ciemnobrązowa, czasem wzdłuż grzbietu biegnie pręga w kolorze czarnym. Nogi zwierzyny są białe. Łoś ma wąski długi łeb. Jego górna warga opada. Na szyi znajduje się narośl tłuszczowa pokryta czarnym włosem. Nazywa się ją brodą. Krótki ogon osiąga maksymalną długość 15 cm.

Podłużne lekko zaokrąglone racice pozostawiają tropy na miękkim podłożu. Co ciekawe, łosie mają doskonały węch i bardzo słaby wzrok. Mimo to należą do odważnych zwierząt. Poruszają się spokojnym wolnym krokiem. Gdy się przestraszą, potrafią biec z prędkością 30 km/h.

Łoś - jak żyją i gdzie można je spotkać?

Łosie żyją na terenach podmokłych zarośniętych krzewami oraz drzewami. Można je spotkać w lasach sąsiadujących ze zbiornikami wody albo podmokłymi łąkami. Doskonale poruszają się po bagnach i mokradłach. Bardzo dobrze pływają.

Ssaki te żyją w małych chmarach liczących kilka sztuk lub pojedynczo. Rodzinna chmara składa się z łosia, klempy oraz łoszaków (w tym urodzonych rok wcześniej). Zwierzęta zimują w swojej ostoi, natomiast wiosną i jesienią samce pokonują często bardzo duże odległości. Możemy je spotkać w północno-wschodniej części Polski.

Łoś - kilka słów o rozrodzie

Klępa osiąga wiek rozrodczy, gdy skończy 16 miesięcy. Z kolei łoś uczestniczy w rui po ukończeniu 28. miesięcy. Ssak należy do zwierząt poligamicznych.  Przez jakiś czas pozostaje z jedną klępą. W tym samym sezonie może przebywać nawet z 3 samicami.

 Okres godowy nazywa się bukowiskiem. W tym czasie łosie aktywnie poszukują partnerki. Nie śpią i nie żerują nawet 14 dni. Aby przyciągnąć do siebie samicę, tarzają się w ziemi, na którą oddały mocz zawierający feromony. Jeśli klępa opiekuje się nadal swoimi dziećmi, byk musi je zaakceptować. W przeciwnym razie nie dojdzie do kopulacji. Łosie konkurują też między sobą o względy płci przeciwnej. Prężą się wtedy, prezentują swoje poroże, uzębienie oraz głos.

Ruja rozpoczyna się we wrześniu i trwa do końca października. Jej nasilenie przypada na drugą połowę września. U samicy trwa ona ok. 7 dni. Ciąża trwa od 226 do 244 dni. Łoszaki pojawiają się na świecie w maju lub na początku czerwca. Laktacja trwa do jesieni. Klępa rodzi 1 — 3 cielęta na raz. Młode na początku są bardzo nieporadne oraz niezgrabne. Bardzo szybko się rozwijają fizycznie. Po 3 dniach potrafią już podążać za matką. Po kilku tygodniach dobrze sobie radzą.

Klępa karmi młode mlekiem przez 4 miesiące. Większe łoszaki klękają pod matką, aby napić się mleka. Później żywią się:

 • miękką korą drzew,
 • pędami krzewów i drzew,
 • ziołami,
 • zbożem,
 • roślinami wodnymi.

Ich przysmakiem są gałęzie:

 • kruszyny,
 • klonu,
 • jałowca,
 • brzozy,
 • dębu,
 • wierzby,
 • jarzębiny.

Łosie nie przepadają za modrzewiem, leszczyną i świerkiem.

Łoś - całoroczny okres ochronny

Obecnie klępy, łoszaki oraz byki są objęte całoroczną ochroną. Szacuje się, że w naszym kraju jest ich ok. 20 000. Niegdyś na łosie polowano od września do końca grudnia, wykorzystując technikę podchodu. Ślady ssaka są dobrze widoczne, dlatego myśliwi tropili i podchodzili łosie w ostroi. W okresie bukowiska to zadanie stawało się jeszcze łatwiejsze, ponieważ rano oraz wieczorem zwierzę zdradzało się głosem.