Spis treści
- 1 Wyżeł niemiecki krótkowłosy — do czego jest wykorzystywany i jak wygląda wielozadaniowy pies myśliwski?
- 2 Wyżeł niemiecki krótkowłosy — jak go pielęgnować?
- 3 Wyżeł niemiecki krótkowłosy — jaki ma charakter?
- 4 Wyżeł niemiecki krótkowłosy — na jakie choroby jest narażony?
- 5 Wyżeł niemiecki szorstkowłosy — kilka słów o wyglądzie psa myśliwskiego
- 6 Wyżeł niemiecki szorstkowłosy — co warto wiedzieć o jego charakterze?
- 7 Wyżeł niemiecki szorstkowłosy — zdrowie i pielęgnacja
- 8 Wyżeł niemiecki ostrowłosy — wygląd
- 9 Wyżeł niemiecki ostrowłosy — charakter
- 10 Wyżeł niemiecki ostrowłosy — jak o niego dbać?
Wyżeł niemiecki krótkowłosy — do czego jest wykorzystywany i jak wygląda wielozadaniowy pies myśliwski?
Wyżeł niemiecki krótkowłosy wykorzystuje dolny wiatr w trakcie polowań. Tropi zwierzynę po śladach znajdujących się na ziemi. Pierwotnie czworonóg towarzyszył myśliwym w trakcie łowów na ptaki z wykorzystaniem sieci lub broni palnej.
Przedstawiciele tego gatunku są wytrzymali, szybcy i silni. Samce osiągają 62-66 cm w kłębie, a samice 58-63 cm. Przyjęto, że ich waga powinna się wahać między 20 a 30 kg. Takich wytycznych nie zawiera jednak wzorzec. Najważniejsze jest to, aby czworonóg był proporcjonalnie zbudowany.
Sierść psa jest krótka, gęsta oraz twarda. Jego umaszczenie może być białe, brązowe, czarne albo biało-brązowe. Dopuszczalne są łatwy i cętki. Kolor nosa zależy od maści, natomiast oczy są zazwyczaj brązowe. Uszy zwierzęcia są nisko osadzone, a także oklapnięte. Prosty, gruby u nasady ogon stopniowo zwęża się przy końcu.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy — jak go pielęgnować?
Podstawą pielęgnacji jest regularna kontrola skóry. Po każdym spacerze do lasu należy sprawdzić, czy na jej powierzchni znajduje się kleszcz. Pies linieje zimą oraz latem. W tym czasie należy go czesać codziennie. W pozostałym okresie 2-3 razy w tygodniu. Wyżła wystarczy kąpać 3-4 razy w roku. Można częściej, jeśli przyjdzie brudny z dworu. Sierść należy dokładnie namydlić, spłukać, a następnie osuszyć. Ważną kwestią jest też systematyczne czyszczenie uszu. W ten sposób łatwiej jest zapobiec infekcjom.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy — jaki ma charakter?
Czworonóg jest samodzielny w pracy i wierny wobec swoich właścicieli. Lubi bawić się z dziećmi. Obce osoby traktuje z rezerwą. Należy go socjalizować z innymi ludźmi oraz zwierzętami od wieku szczenięcego. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaakceptować gości czy domowe zwierzęta. Pies może zostać sam w domu, jeżeli wcześniej go tego nauczymy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest bardzo energiczny. Wymaga odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Chętnie towarzyszysz panu w trakcie jazdy na rowerze oraz w joggingu.
Przyjazne usposobienie sprawia, że zwierzę może mieszkać w bloku. Decydując się na taki wariant, trzeba wziąć pod uwagę, iż szczekliwy z natury pies może przeszkadzać sąsiadom. Ponadto pupil potrzebuje sporo miejsca do odpoczynku. Pies najlepiej będzie się czuł w domu z dużym ogrodem.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy — na jakie choroby jest narażony?
Osobniki należące do tej rasy często cierpią na alergie skórne oraz infekcje uszu. Czworonogi są też narażone na pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. Na szczęście choroba o podłożu genetycznym coraz rzadziej doskwiera zwierzętom. Wyżły niemieckie krótkowłosy zmagają się też z jaskrą, zaćmą oraz dysplazją stawów biodrowych i łokciowych.
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy — kilka słów o wyglądzie psa myśliwskiego
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy mierzy 60-67 cm i waży 25-34 kg. Suki są nieco mniejsze, mają 56-62 cm w kłębie oraz lżejsze. Osiągają ok. 20,5-29 kg. Cechą charakterystyczną psa jest szorstka sierść, „broda” oraz krzaczaste brwi. Maść czworonoga może być wątrobianą, biało-czarna albo biało-wątrobiana.
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy — co warto wiedzieć o jego charakterze?
Przedstawiciele tej rasy mają łagodne usposobienie. Są czujne, zrównoważone, a także lojalne oraz serdeczne wobec swoich bliskich. Wymagają sporo uwagi. Właściciele powinni zapewnić im nie tylko intensywną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, ale również intelektualną rozrywkę. W tym miejscu warto dodać, że zwierzęta chętnie się uczą.
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy — zdrowie i pielęgnacja
Wśród dziedzicznych chorób wymienia się dysplazję stawów biodrowych oraz dolegliwości związane z oczami. U czworonogów często występuje też epilepsja. Aby zadbać o zdrowie, należy dostarczyć pupilowi niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy, że przy wzmożonej aktywności fizycznej, zapotrzebowanie na nie wzrasta. Pielęgnacja wyżła jest prosta. Sierść należy szczotkować kilka razy w tygodniu.
Wyżeł niemiecki ostrowłosy — wygląd
Wyżeł niemiecki ostrowłosy waży 20-30 kg. Samice mierzą 58-68 cm, a samce osiągają 60-70 cm w kłębie. Głowa zwierzęcia powinna być proporcjonalna w porównaniu do reszty ciała. Wysoko osadzone, zaokrąglone uszy są średniej długości. Oczy mają jasnobrązowy albo brązowy odcień.
Grzbiet psa jest mocno umięśniony, a klatka piersiowa głęboka. Kończyny są mocno umięśnione. Mocno owłosiony ogon delikatnie unosi się ponad grzbiet.
Sierść czworonoga jest gęsta, twarda, szorstka i sztywna. Umaszczenie może mieć następujące barwy: brązowy deresz, jasnobrązowy deresz, brązowe albo brązowe ze znaczeniami na przedpiersiu. Dopuszczalne jest występowanie lat.
Wyżeł niemiecki ostrowłosy — charakter
Osobniki należące do tej rasy są bardzo oddane, posłuszne i przywiązane do właścicieli. Wobec obcych są nieufni. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w roli stróża. Gdy poczuje, że jego terytorium jest zagrożone, staje się agresywny. Zwierzę nie lubi zostawać samo w domu.
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy wymaga odpowiedniej rozrywki. Gdy się wybiega oraz wykona ćwiczenia umysłowe, potrafi zapanować nad emocjami. W przeciwnym razie budzi się w nim instynkt niszczyciela.
Pies jest bardzo inteligentny. Przy odpowiednim podejściu oraz cierpliwości, szybko uczy się nowych rzeczy. Jeżeli stawia opór, można go łatwo przechytrzyć smakołykami.
Wyżeł niemiecki ostrowłosy — jak o niego dbać?
Przedstawiciele tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i odpornością. Chorują na: dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, zespół rozszerzenia i skrętu żołądka, miastenię oraz zaćmę. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, warto udać się od razu do weterynarza.
Po każdym spacerze należy sprawdzić stan sierści. W ten sposób łatwiej jest zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom spowodowanym przez kleszcze. Czworonóg traci mało włosów. Warto go szczotkować raz w tygodniu.
Psy są z natury łakome, mają tendencję do tycia. Posiłki najlepiej serwować po spacerze. Porcje żywieniowe powinny być prawidłowo zbilansowane, a ich kaloryczność dopasowana do aktywności fizycznej.
Pupile lepiej radzą sobie w zimie niż w lecie. W trakcie upałów należy ograniczyć ćwiczenia na świeżym powietrzu. Właściciele nie powinni pozwalać na to, żeby zwierzęta spędzały dużo czasu na mrozie. W obu przypadkach może się to niekorzystnie odbić na ich zdrowiu.